Вијести из Републике Српске и БиХ ових дана пуне су изреченом пресудом предсједнику Републике Српске Милораду Додику и реакцијама на исту.
Додик је у сриједу осуђен на годину дана затвора и шест година забране бављења политиком због непоштовања одлука високог представника Кристијана Шмита, а судија у поступку Сена Узуновић је рекла да је мјера забране обављања функције предсједника Додику изречена због бојазни да би могао поновити кривично дјело.
Исти дан, на захтјев Владе Републике Српске, сазвана је Седамнаеста посебна сједница Народне скупштине Републике Српске, на којој је усвојена Информација о рушењу Устава Босне и Херцеговине.
Одмах сутрадан одржана је и Осамнаеста посебна сједница Народне скупштине Републике Српске, усвајањем четири закона по хитном поступку.
Тако су посланици усвојили Приједлог закона о непримјењивању закона и забрани дјеловања вануставних институција БиХ, Приједлог закона о Високом судском и тужилачком савјету Републике Српске, Приједлог закона о допуни Кривичног законика Републике Српске, те Приједлог закона о Посебном регистру и јавности рада непрофитних организација.
Политичка превирања и дизање тензије, као и обично, највише се одразе на „обичне“ грађане, па ни овај пут то није изузетак.
Сарајевски Срби, сада становници Источног Сарајева, посљедице најновијих дешавања осјетили су одмах јуче, који су, приликом доласка на посао у Сарајево, нападнути код зграде Предсједништва БиХ.
Они су, запослени у Предсједништву, Министарству спољне трговине и економских односа и Министарству иностарних послова, препричавајући медијима ову ситуацију, истакли да им је, приликом изласка из аутобуса којим свако јутро долазе на посао, пришао непознат мушкарац, уз пријетње, помињао и Додика, те рекао „да Србима са Пала треба ставити рампу да не би могли долазити на посао у Сарајево“.
Иако званичници, међу њима и сам Додик, позивају на смиривање тензија, реална ситуација, како се незванично сазнаје, одаје нешто друго.
Према сазнањима, српске кадрове запослене у заједничким институцијама јутрос је дочекало обавјештење, са закључком да је крајњи избор „напуштање радног мјеста или затвор, у најгорем случају“.
С обзиром на то да су становници данашњег Источног Сарајева можда и најгоре прошли деведесетих година прошлог вијека, страх који тренутно осјећају приликом одласка на посао или гледајући вијести није безразложан.
Стога, Катера портал вас пита