Vijesti iz Republike Srpske i BiH ovih dana pune su izrečenom presudom predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i reakcijama na istu.
Dodik je u srijedu osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane bavljenja politikom zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika Kristijana Šmita, a sudija u postupku Sena Uzunović je rekla da je mjera zabrane obavljanja funkcije predsjednika Dodiku izrečena zbog bojazni da bi mogao ponoviti krivično djelo.
Isti dan, na zahtjev Vlade Republike Srpske, sazvana je Sedamnaesta posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske, na kojoj je usvojena Informacija o rušenju Ustava Bosne i Hercegovine.
Odmah sutradan održana je i Osamnaesta posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske, usvajanjem četiri zakona po hitnom postupku.
Tako su poslanici usvojili Prijedlog zakona o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH, Prijedlog zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Republike Srpske, Prijedlog zakona o dopuni Krivičnog zakonika Republike Srpske, te Prijedlog zakona o Posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija.
Politička previranja i dizanje tenzije, kao i obično, najviše se odraze na „obične“ građane, pa ni ovaj put to nije izuzetak.
Sarajevski Srbi, sada stanovnici Istočnog Sarajeva, posljedice najnovijih dešavanja osjetili su odmah juče, koji su, prilikom dolaska na posao u Sarajevo, napadnuti kod zgrade Predsjedništva BiH.
Oni su, zaposleni u Predsjedništvu, Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa i Ministarstvu inostarnih poslova, prepričavajući medijima ovu situaciju, istakli da im je, prilikom izlaska iz autobusa kojim svako jutro dolaze na posao, prišao nepoznat muškarac, uz prijetnje, pominjao i Dodika, te rekao „da Srbima sa Pala treba staviti rampu da ne bi mogli dolaziti na posao u Sarajevo“.
Iako zvaničnici, među njima i sam Dodik, pozivaju na smirivanje tenzija, realna situacija, kako se nezvanično saznaje, odaje nešto drugo.
Prema saznanjima, srpske kadrove zaposlene u zajedničkim institucijama jutros je dočekalo obavještenje, sa zaključkom da je krajnji izbor „napuštanje radnog mjesta ili zatvor, u najgorem slučaju“.
S obzirom na to da su stanovnici današnjeg Istočnog Sarajeva možda i najgore prošli devedesetih godina prošlog vijeka, strah koji trenutno osjećaju prilikom odlaska na posao ili gledajući vijesti nije bezrazložan.
Stoga, Katera portal vas pita