Обиљежавање Дана сјећања на дјецу убијену током геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у Независној Држави Хрватској /НДХ/ 1941–1945. године почело је данас у Мацурама код Приједора, гдје је у току помен за невине жртве који служи игуман манастира Моштаница Сергије.
Помену код спомен-костурнице уз Мацурама присуствују изасланик предсједника Републике Српске Мира Згоњанин, помоћник министра рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Небојша Видаковић, државни секретар у Министарству за рад, запошљавање и борачка и социјална питања Србије Никола Видаковић, представник руске Амбасаде у БиХ Јури Пичугин.
Присутни су и вршилац дужности директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Виктор Нуждић, народни посланици, градоначелник Приједора Слободан Јавор, начелници поткозарских општина, представници Борачке организације, припадници Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука Оружаних снага БиХ, те бројни грађани.
Након помена биће положени вијенци и цвијеће, те одржан духовни програм.
Према непотпуним историографским подацима, у НДХ-а је на најзвјерскије начине убијено и уморено 74.642 дјеце доби од новорођенчета до 14 година.
НДХ је била једина држава у Европи у којој су постојали логори за дјецу, и то у Сиску, Јастребарском, Река код Јастребарског и Горња Ријека код Крижеваца.
У Горњем Јеловцу у љето 1942. године без испаљеног метка убијено је 75 дјеце до 14 година.
У процесу "прочишћавања хрватске нације", српска, ромска и јеврејска дјеца убијана су на најстрашније могуће начине - више од 10.000 српске дјеце у Старој Градишци, око 5.680 у Јабланцу и Млаки, око 1.300 у логору три у Јасеновцу, око 1.400 у Новској, око 2.450 у Приједору, око 2.000 у Церовљанима код Козарске Дубице, док је у логор на Старом Сајмишту у Земуну отпремљено око 1.000.
Утврђено је да је само у Јасеновцу страдало 19.432 дјеце.
Дјеца су убијана и на бројним стратиштима изван логора, па је тако у Пребиловцима убијено 120 дјеце млађе од 12 година, а у Дракулићу, Мотикама и Шарговцу 551 дијете.
Бројна су српска нејач нестала без трага, по јамама, гудурама, по кршу Баније, Кордуна, Херцеговине, по Козари и на бројним другим мјестима гдје су живјели Срби.
Обиљежавање Дана сјећања на дјецу убијену током геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима у Независној Држави Хрватској 1941–1945. године организује Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.