У свијету се 15. фебруар обиљежава као Међународни дан дјеце обољеле и излијечене од рака.
Међународни дан дјетета обољелог од малигне болести (енгл. ИCCD- International Childhood Cancer Day) обиљежава се од 2002. године на иницијативу организације Childhood Cancer International (CCI), некадашњег Међународног савеза организација родитеља дјеце обољеле од малигних болести (ICCCPO).
Организација Childhood Cancer International глобална је мрежа 176 родитељских организација, удружења родитеља дјеце која су преживјела рак, групе за подршку дјеци обољелој од рака у преко 93 земље, на 5 континената.
Обиљежавање овог датума наглашава потребу за заједничким глобалним акцијама за рјешавање растућег изазова ове не-заразне болести.
Глобално, рак дјеце и адолесцената пријети прузимању примата од смрти узрокованих заразним болестима, као највећем узроку смрти међу дјецом.
Постоји више од десет врста рака дјетињства и безбројних подтипова, што је већи изазов за истраживаче да пронађу лијек за свако дијете.
За разлику од малигних болести у одраслој популацији, рак код дјеце има далеко већу стопу излијечења уколико се правовремено дијагностикује и ако се примјени најадекватнија терапија.
Ипак, недостатак дијагнозе, погрешна дијагноза или одгођена дијагноза, препреке приступу здравственој заштити и одговарајућој њези, те одустајање од третмана, разлози су ниске стопе преживљавања. Најчешће заступљене категорије дјечјег карцинома су леукемије, карциноми мозга, лимфоми и солидни тумори попут неуробластома и Wilmsovih тумора; већина се не може спријечити или прегледати. Узроци дјечјег карцинома често су непознати, а свака три минута негдје у свијету једно дијете изгуби борбу са раком.
Сваке године у Босни и Херцеговини око стотину дјеце оболи од неке врсте малигнитета.