Данас Спасовдан

25.05.2023. 09:23
0
ИЗВОР: srna.rs

Српска православна црква /СПЦ/ прославља данас Спасовдан или Вазнесење Господње, хришћански празник који се обиљежава 40 дана након Васкрса.

Спасовдан је један од десет празника који је посвећен Исусу Христу и увијек се слави четвртком.

Према хришћанском вјеровању, Христос је васкрсењем показао да је јачи од смрти и 40 дана касније његови су се ученици налазили за трпезом.

Тог дана им се Христос поново јавио и рекао: "Идите по свему свијету и проповиједајте Јеванђеље сваком створењу. Ко повјерује и крсти се, биће спасен, а ко не повјерује биће осуђен".

Да би у томе успјели, Христос им је обећао Духа утјешитеља и заповједио да до силаска Духа Светога не излазе из Јерусалима. Тако су могли пренијети Христову вјеру у свијет и тиме људе спасавати у вјери - одатле назив Спасовдан.

Подигнутих руку Христос је ученике и благословио након чега се почео узносити на небо, чиме се, завршивши дјело спасења, вратио Богу на небесима.

На вечерњој служби, која се служи у сриједу уочи Вазнесења, врши се у складу са црквеним типиком, такозвано оданије Пасхе, нека врста опраштања са Васкрсом.

Спасовдан је слава манастира Високи Дечани, Београда, Бањалуке, Невесиња и Источног Новог Сарајева.

Колики је значај Спасовдана говори податак да је најстарији историјско-правни документ српске средњовјековне државе - Душанов законик обнародован баш на Спасовдан 1349. године. 

Коментари 0
Повезане вијести
Сутра Огњена Марија Сутра Огњена Марија
Црква Вазнесења Господњег у Подграбу прославила крсну славу - Спасовдан Црква Вазнесења Господњег у Подграбу прославила крсну славу - Спасовдан
Освештани темељи Саборног храма Христа Спаситеља у Источном Новом Сарајеву (ФОТО) Освештани темељи Саборног храма Христа Спаситеља у Источном Новом Сарајеву (ФОТО)
Најчитаније
  • Детаљи акције "Пролом 2": Oсумњичена лица стекла противправну имовинску корист у износу од око 2.710.790 евра
    17h 44m
    1
  • Лице из Источног Новог Сарајева напало суграђанина
    20h 47m
    8
  • У Трнову пронађени пушка, меци и кривотворене новчанице
    20h 44m
    0
  • Цијена прасића у Српској и даље пада
    22h 29m
    0
  • Колико новца мјесечно треба за комотан живот у БиХ?
    11h 28m
    0