Даном сјећања на жртве масовних убистава проглашени 3. и 4. мај

19.09.2024. 15:37
0
ИЗВОР: srna.rs

Влада Србије донијела је одлуку да се 3. и 4. мај установе као Дани сјећања на жртве масовних убистава.

Овом одлуком подстиче се изградња културе сјећања на страдале и шаље јасна порука да жртве не смију бити заборављене, као и да овакви трагични догађаји не смију да се понове, саопштено је из Владе Србије.

Различите активности, како се наводи, допринијеле би подизању свијести јавности, посебно младих о томе како спријечити да се овако трагични догађаји понове.

Одлука је донесена на приједлог Министарства просвјете, а на иницијативу Виктимолошког друштва Србије, коју је подржала Радна група за успостављање Меморијалног центра у знак сјећања на жртве масовног убиства у Основној школи "Владислав Рибникар".

Од школске 2024/2025. године ресорно министарство у правилницима о календару образовно-васпитног рада основних и средњих школа утврдило обиљежавање Недјеље сјећања и заједништва, као његовање културе сјећања и одавања почасти невиним жртвама – ученицима и младима.

Чланови Владе усвојили су и извјештај о раду Радне групе за успостављање Меморијалног центра у знак сјећања на жртве масовног убиства у Основној школи "Владислав Рибникар" за период од 8. јуна до 6. септембра 2024. године.

Министри су прихватили и закључак о усвајању Програма за подршку спровођења мјера ради спречавања породичног и вршњачког насиља у 2024. години, за који је опредијељено укупно 55.000.000 динара.

Коментари 0
Повезане вијести
Први пацијент из Србије ће примити мРНК вакцину против рака Први пацијент из Србије ће примити мРНК вакцину против рака
Србија и Хрватска без публике због Вуковара Србија и Хрватска без публике због Вуковара
Српски цвијет изузетне љепоте ставите на ревер и будите поносни Српски цвијет изузетне љепоте ставите на ревер и будите поносни
Најчитаније
  • Печени кромпир са сусамом
    13h 6m
    3
  • ЦИК БиХ: На пријевременим изборима у Републици Српској гласало 35,78 одсто бирача
    4h 44m
    13
  • Чај од бруснице - топли напитак који рјешава многе тегобе
    10h 24m
    0
  • Сјећање на Магдалену Влашки и храброст једног малог анђела
    17h 32m
    1
  • Блануша: Могао бих да прогласим побједу, али сачекаћемо да се избори понове у три града
    3h 18m
    0