Дим од шумских пожара у зони евакуације око уништене нуклеарне електране Чернобиљ захватио је Кијев, постављајући украјинску престоницу на врх загађења у глобалном индексу загађених градова.
Власти су саопштиле да су нивои радијације у Кијеву остали нормални, али су препоручиле грађанима да остану у кућама и да затворе прозоре. Око 1.000 ватрогасаца уз подршку авиона размјештено је да се боре против шумских пожара у близини мјеста најтеже нуклеарне несреће која се десила прије 34 године.
Пожари су избили у шумама у околини Чернобиља 4. априла, случајно изазвани од мјештана који су палили смеће. Ватрогаасни тимови успјели су сузбити почетне пожаре, али су нове ватре избиле у четвртак, захватајући шире површине због снажних вјетрова.
"Вебсајт" који мјери загађење ваздуха iqair.com поставио је у петак украјинску престоницу одмах иза неколико градова у Кини по нивоима загађења зрака.
Власти у Кијеву саопштиле су да су нивои радијације у престоници, која се налази стотињак километара јужно од електране, унутар нормалних. Такође су инсистирале да шумски пожари не представљају никакву пријетњу по радиоактивни отпад и друга постројења у Чернобилу, али су савјетовале мјештане Кијева да пију пуно воде и да прекрију прозоре влажним тканинама када их отворе.
Пожари бјесне у зони искључења од 2.600 километара која је успостављена 1986. након што је катастрофа у нуклеарки створила радиоактивни облак над већим дјелом Европе.
Зона је углавном ненастањена, иако је у њој остало двјестотињак људи упркос наређењима да је напусте. Пожари у регији повећали су бриге да би они могли раширити радиоактивни материјал, преноси "Associated Press".