Dim od šumskih požara u zoni evakuacije oko uništene nuklearne elektrane Černobilj zahvatio je Kijev, postavljajući ukrajinsku prestonicu na vrh zagađenja u globalnom indeksu zagađenih gradova.
Vlasti su saopštile da su nivoi radijacije u Kijevu ostali normalni, ali su preporučile građanima da ostanu u kućama i da zatvore prozore. Oko 1.000 vatrogasaca uz podršku aviona razmješteno je da se bore protiv šumskih požara u blizini mjesta najteže nuklearne nesreće koja se desila prije 34 godine.
Požari su izbili u šumama u okolini Černobilja 4. aprila, slučajno izazvani od mještana koji su palili smeće. Vatrogaasni timovi uspjeli su suzbiti početne požare, ali su nove vatre izbile u četvrtak, zahvatajući šire površine zbog snažnih vjetrova.
"Vebsajt" koji mjeri zagađenje vazduha iqair.com postavio je u petak ukrajinsku prestonicu odmah iza nekoliko gradova u Kini po nivoima zagađenja zraka.
Vlasti u Kijevu saopštile su da su nivoi radijacije u prestonici, koja se nalazi stotinjak kilometara južno od elektrane, unutar normalnih. Takođe su insistirale da šumski požari ne predstavljaju nikakvu prijetnju po radioaktivni otpad i druga postrojenja u Černobilu, ali su savjetovale mještane Kijeva da piju puno vode i da prekriju prozore vlažnim tkaninama kada ih otvore.
Požari bjesne u zoni isključenja od 2.600 kilometara koja je uspostavljena 1986. nakon što je katastrofa u nuklearki stvorila radioaktivni oblak nad većim djelom Evrope.
Zona je uglavnom nenastanjena, iako je u njoj ostalo dvjestotinjak ljudi uprkos naređenjima da je napuste. Požari u regiji povećali su brige da bi oni mogli raširiti radioaktivni materijal, prenosi "Associated Press".