Дневнице радника и мајстора преко 100 КМ

01.06.2022. 14:25
6
ИЗВОР: capital.ba

Дневнице физичких радника, берача, копача, као и занатлија попут зидара, армирача, керамичара и других, толико су поскупјеле да их је постало немогуће наћи за мање од 100 марка уз обезбјеђен оброк.

Некада подцијењени радници, чије смо услуге навикли плаћати по релативно повољним цијенама, данас зарађују више него канцеларијски службеници и директори, а због обима посла принуђени су да одбијају ангажмане, дижу цијене и постављају услове.

Саговорници портала Capital причају да послодавци данас раднике “траже свијећом” и да је ово први пут да се више исплати радити приватно и самостално, на дневницу, него за државу у јавном сектору.

Предсједник Савеза удружења пољопривредних произвођача Републике Српске Стојан Маринковић каже да се брање воћа већ сада плаћа 100 марака дневно уз оброк, али и да је по тој цијени тешко налазе радници који ће изгурати комплетну бербу.

- Људи не питају, дају толико када им је потреба и ту нема преговора. Посао се мора завршити. Касније ће се видјети да ли је то било рентабилно. Радника нема, а када их нађете, никада нисте сигурни да ће вас испоштовати до краја бербе или радова. Финални производ не трпи толике трошкове, али без њих је немогуће завршити посао - каже он.

Додаје да и поред овако велике зараде, и даље нема много заинтересованих јер људи то не желе да раде.

Керамичар заради дневно 400 КМ

Директор Занатско предузетничке коморе Републике Српске Јован Братић прича да је логично да дневнице расту јер је тражња огромна, занатлија нема и морало је да дође до подизања цијена.

- Први пут смо доживјели да су плате свих занатлија и физичких радника више него у јавном сектору. Морамо бити реални и прихватити стварност. Ако послодавац мени уплаћује доприносе на плату од 650 марака, питам ја вас каква мене пензија чека? Шта ме мотивише? Ми смо на најбољем путу да останемо без радника ако не кренемо гледати из њиховог угла - каже Братић.

Он објашњава да криза са занатлијама код нас није од јуче и да се она сада само показала у најјачем свјетлу. Занатство се никада није рехабилитовало, нема интересовања ученика за ове средње школе. Братић говори да би овакво поскупљење њихових услуга можда могло да пробуди интересовање, али мора се имати у виду да се до сада се у школама једва попуњавало по једно одјељење занатлија.

- Пустите патриотизам и заблуде да нигдје није као код нас, да нема нигдје оваквог кисеоника. Дјеца се на то не пале. Они данас сурфају по интернету, траже добре плате и одлазе. Наше је да им понудимо боље услове, добре плате и сигурност, да бисмо очекивали продуктивност - каже он.

У занатском сектору најплаћенији су оператери на ЦНЦ машинама чија плата није испод 1.500 марака. Сервисери наплаћују “излазак на терен”, своје вријеме за које ће вам утврдити шта је квар. Керамичари у међувремену наплаћују минимално од 15-28 марака по квадрату.

- Најслабији мајстор ако положи десет квадрата дневно, неће зарадити испод 150 марака. Видио сам неки дан на једној грађевини керамичара који дневно заради 400 марака. Наравно, то је физички захтјеван посао, не смије се подцјењивати, али зарада је изузетна - каже он.

Тржиште ће опустошити фабрике

Међутим, не зарађују све занатлије добро. Дио њих, запослених у фабрикама и даље раде за мале плате, због чега је само питање тренутка када ће се они одлити у слободњачке воде.

Предсједник Синдиката текстила, коже и обуће Републике Српске Данко Ружичић упозорава да је овај раст цијена знак недостајања радне снаге и да је све препуштено тржишту.

- То је по мени посљедица недостатка колективних уговора којим бисмо регулисали статус свих занатских радника у привреди. Немамо ниједан у грани која није државна. Многи не би отишли на запад да су имали добре плате и нормалне услове за живот - каже он.

Ружичић каже да су у његовом сектору плате врло мале, прошле године око 710 марака у просјеку за све запослене у овој области, а да су ове године мало више, око 800 марака.

- Ако рачунамо да је радник радио идеалних 176 сати, односно 22 дана по осам сати у једном мјесецу, а знамо да су сви радили више, то значи да се цијена сатнице са четири марке повећала на 4,5 марака. Упоредите то са једним од занатлија који данас наплаћују огромне дневнице, чак и када узмете у обзир да њима нико не уплаћује доприносе и да не раде сваки дан - каже Ружичић.

Ипак, он каже да су потреси на тржишту рада најава нашим послодавцима да ће, ако не крену да цијене раднике који сада раде за ову и овакву плату, убрзо остати потпуно без њих.

- Не смије се више гледати на радника као да је најамник и плаћати му плату 650 марака убијеђен да је све ријешено. Послодавци ће морати мислити и о платама и о односу према радницима, прековременом раду и свим оним ставкама које су до сад занемаривали - каже он.

 

 

Коментари 6
  • Generic placeholder image
    Mladen 02.06.2022. 01:40
    Vide ovih ‘gazda’ , proslo njihovo vrjeme kad’ su mogli tlacit sirotinju, ne placati, petljati i ‘ .urciti’ se sa malo boljim krsom od auta i nosati sve para sto imaju u dzepu…
    Srecom, prodze i vase.
    Ide narod u inostranstvo po DOSTOJANSTVO. Ova drzava zahvaljujuci birokratiji, ‘gazdama’, laznim fakultetlijama i kome sve jos unisti narod- e , nema vise . I narod vas vise ne zarezuje.
  • Generic placeholder image
    Malterdzija 02.06.2022. 00:12
    Invazija gorih, ako misliš da je dobro dodji, ne treba ti stela, kao za tvoj posao botu stranacki, zaradjivacrćamo i 10 hiljada ako Bog da. Rad po mokrom, vrelini, nedeljama, praznicima, bez godišnjeg, prava na bolovanje itd itd
  • Generic placeholder image
    Branka 01.06.2022. 22:07
    Gospodin "Invazija gorih"
    Hoćete reći da su radnici ti koji odlučuju kolika će plata biti učiteljima, ljekarima, sestrama...? To je vaše viđenje države ?
    Tako to vide nepismene novokomponovane "gazde" .
    Mislite da je zanatlija nepismeni osmoškolac ?
    Pa, ako je to tako, a vi ga izvol'te odraditi sami te proste poslove.
    Jebe se i dunđeru za vaših 100 maraka, za rad od jutra do sutra, kada zaradi100 eura za osam sati . A stručan zanatlija i mnogo više.
    Tako da vaša priča, očito isfrustriranog robovlasnika, koji gubi roblje, ne pije vode.
  • Generic placeholder image
    Nitro 01.06.2022. 21:59
    ?
  • Generic placeholder image
    Invazija gorih 01.06.2022. 19:23
    Fino. Gospoda radnici neka shvate onda šta je država. Neka nose fiskalne kase, daju račune i garanciju za svoj rad. Mo'š misliti? To bi sa osam razreda osnovne htjelo platu od 2000 KM, a da im učitelji uče djecu za 900 KM, policija da ih čuva za 1100 KM, doktori da ih liječe za 1300 KM, sestre njeguju za 1000 KM, dok ih gospoda fizički radnici pljuju i ponižavaju, s.ru po svemu što čini državu? Pa, mili moji, pravac Njemačka pa da vidite kako stvari stoje. I odozgo se vraćate jer niste ni vrijedni ni znani, a ovdje bi i jare i pare. Može još malo, dok ovaj jad od države u potpunosti ne skonča. Vi biste dnevnicu 100 KM? Ma, mrš.
  • Generic placeholder image
    Bob 01.06.2022. 18:54
    Ko će im platiti?
Повезане вијести
Одржан заједнички састанак о клизишту на Требевићу Одржан заједнички састанак о клизишту на Требевићу
Сњежне падавине ослабиле, опрез због поледице ноћу Сњежне падавине ослабиле, опрез због поледице ноћу
Од јутрос 19 удеса у Бањалуци, полиција апелује на опрез Од јутрос 19 удеса у Бањалуци, полиција апелује на опрез
Најчитаније
  • Данас славимо Светог Нектарија Егинског
    19h 55m
    0
  • Земљорадник с ратним ордењем свирао кларинет
    18h 6m
    1
  • Снијег изазвао проблеме на Сокоцу: Без струје и воде у појединим дијеловима општине
    19h 40m
    1
  • Преминуо Драган Марковић Палма
    8h 37m
    0
  • Одржан заједнички састанак о клизишту на Требевићу
    9h 2m
    1