Дојче веле: Детаљи новог закона о усељавању у Њемачку

18.08.2019. 00:04
0
ИЗВОР: rts.rs

Штефан Мајер, државни секретар у МУП-у Њемачке, ексклузивно за "Дојче веле" говори о детаљима новог закона те како поступати када на снагу ступи нови закон, а још буде на снази такозвано правило за Западни Балкан.

Које су главне особине новог закона о усељавању?

У средишту закона о усељавању стручне радне снаге су стручњаци, односно квалификовани радници из земаља које нису чланице Европске уније. У многим сегментима је примјетан мањак стручњака и зато ћемо омогућити усељавање у Њемачку ради запошљавања – као и долазак у сврху потраге за радним мјестом и мјестом за стручну обуку. Овим законом се по први пут уводи јединствени појам стручњака односно квалификованог радника.

Убудуће се више неће примјењивати правило по којем предност при запошљавању имају држављани Њемачке или неке друге земље ЕУ. Такође се укида и листа такозваних дефицитарних занимања тако да ће се све групе запослених третирати на исти начин.

Шта значи – квалификовани радник? Коју школску спрему мора имати један такав кандидат?

На првом мјесту нам је важно да стандарде за стручну квалификацију регулишемо као што смо то већ урадили са дипломама академског образовања. Дакле, према новом закону, свако ко је у својој домовини стекао квалификацију која је равноправна – по стандардима који за ту врсту квалификације важе у Њемачкој – може под олакшаним околностима да се усели у Њемачку, како би радио или тражио прикладан посао.

Важно нам је добро познавање њемачког језика: у неким областима је довољно знати основе језика, за запошљавање је потребан ниво Б1, а за мјесто у образовању Б2.

Када и како ће се провјеравати квалификације и знање језика?

Нама је важно да се услови за долазак у Њемачку провјере прије планираног доласка. То ће се обављати преко дипломатских представништава.

Ту треба напоменути да постоји и могућност доквалификације у Њемачкој. Значи – ако неки степен квалификације није довољан за издавање дозволе за усељавање ради запошљавања онда се том кандидату може омогућити да потребну додатну квалификацију стекне и у Њемачкој.

Дипломатска представништва су већ сад врло оптерећена. Од увођења посебних правила за земаље Западног Балкана у њемачким конзулатима и амбасадама у тим земаљама се на термине чека и дуже од годину дана. Како намјеравате да ријешите овај проблем?

Морам нагласити да правило о запошљавању грађана Западног Балкана нема везе с новим законом о усељавању стручне радне снаге.

Правило о запошљавању грађана Западног Балкана садржи и могућност запошљавања и полуквалификованих и неквалификованих радника. И то је довело до тога да за неквалификоване раднике обрада података траје врло дуго. Не бих рекао да ће у свим представништвима доћи до гужви и застоја, јер се нови закон циљано обраћа само квалификованим радницима.

Али појачане навале на дипломатска представништва наравно нису искључене. Ту ће сигурно доћи до појачања особља. Али то је задатак министарства спољних послова.

Кад смо већ о правилу о запошљавању грађана Западног Балкана – ова мјера истиче крајем 2020. Значи, нови закон и ово правило постојаће паралелно најмање годину дана. Које правило ће имати предност?

Правило о Западном Балкану није ничим повезано с новим законом. Још није одлучено да ли ће ово правило бити продужено. Наредних мјесеци ћемо, и то не само у министарству унутрашњих послова, интензивно да се бавимо питањем, да ли продужити или не.

На неки начин, грађани са Западног Балкана су привилеговани. Ко испуњава услове за усељавање по оба правила може да изабере оно које је за њега повољније. Ако неко не испуњава захтјеве за усељавање по новом закон онда за ту особу још увек постоји могућност усељавања у Њемачку на основу правила о Западном Балкану.

Овом приликом, међутим, желим да напоменем да је кроз мјеру о запошљавању грађана Западног Балкана у Њемачку дошао велики број полуквалификованих и неквалификованих и највећим дијелом и старијих радника. То буди бојазни да би Њемачка могла бити суочена са додатним оптерећењима повезаним с пензијом ових радника.

Ту долазимо до правила о старијим усељницима које садржи нови закон.

Да, старији од 45 година ће још у својој домовини морати да докажу да су довољно уплаћивали у пензијско осигурање. То је једна могућност. Друга је да на новом радном мјесту у Њемачкој зарађују најмање 3.600 евра бруто.

Позадина ове мјере је да се због новог закона о усељавању не деси да старији од 45 година долазе у Њемачку и већ после неколико година падну на терет њемачког социјалног система. Мислим да је ово правило праведно и оправдано.

А морамо рећи и да постоје изузеци од овог правила – ако постоје посебни локални или економски разлози.

Шта каже нови закон о усељевању када се ради о довођењу породице?

Ту се ништа није промијенило. Морају бити испуњени услови који важе и данас, а то су – довољно велики простор за становање и могућност материјалног издржавања породице.

На упит Дојче велеа из Министарства унутрашњих послова је објашњено да ће за вријеме преклапања два правила, за стручњаке бити боље да свој процес усељавања обаве путем новог закона, јер он нуди већу правну сигурност. Предност правила о Западном Балкану је да није потребно признање диплома него је за усељавање довољан радни уговор послодавца у Њемачкој.

Коментари 0
Повезане вијести
Температурни шок: У Њемачкој пао снијег (ФОТО) Температурни шок: У Њемачкој пао снијег (ФОТО)
Килограм маслаца у БиХ 35, у Њемачкој 14,50 КМ Килограм маслаца у БиХ 35, у Њемачкој 14,50 КМ
Млади тенисери освојили бронзу у Њемачкој Млади тенисери освојили бронзу у Њемачкој
Најчитаније
  • Сјећање: Седам година без Милана Микана Кнежевића
    5h 31m
    0
  • Мајдову потврђена суспензија: Џудиста из Источног Сарајева није кажњен само због тога што се прекрстио
    23h 33m
    8
  • Обиљежене 142 године од Улошког устанка
    5h 5m
    0
  • Најављено поскупљење горива на бензинским пумпама у БиХ
    4h 11m
    1
  • Подржимо представнице Источног Новог Сарајева на "Ритму Европе"
    6h 32m
    0