У наставку серолошког истраживања о колективном имунитету у Српској више пажње биће посвећено вакцинисаним грађанима, односно онима који су се заразили између прве и друге дозе вакцине.
Др Дејан Бокоњић, декан Медицинског факултета у Фочи, истиче да ће се након ове фазе знати каква је тим људима била клиничка слика у односу на оне који нису вакцинисани.
– Сврха вакцине је у томе да се избјегну тешке форме ковида и смрт. Не значи да се они који су вакцинисани против корона вируса неће заразити, али је важно да не дође до компликација – каже за Српскаинфо др Бокоњић.
Према његовим ријечима, другом фазом поменутог истраживања, која би требало да крене у јуну, биће обухваћено око 5.000 испитаника.
Подсјетимо, до краја прошле године у Републици Српској је било 40 одсто серопозитивних.
– Број људи с антитијелима ће бити већи, јер ће у студију бити укључени и вакцинисани људи, плус они који су пребољели корону. Особе које су прележале ковид имају имунитет три до четири, максимално шест мјесеци. Вакцина сигурно даје постојанију заштиту – каже др Бокоњић.
Др Ранко Шкрбић, декан Медицинског факултета у Бањалуци, подсјећа да је у априлу урађено серолошко испитивање код 1.100 доктора, сестара и техничког особља у домовима здравља.
– Скоро 70 одсто њих има антитијела, било да су прележали корону, били у контакту с вирусом, а да то нису знали, или су вакцинисани. Ово је висок проценат који је био очекиван, с обзиром на то да су ти људи били први у контакту са зараженима. Овај податак нам говори да су здравствени радници добро прокужени, односно да се, бар на примарном нивоу здравствене заштите, појавио колективни имунитет – наглашава др Шкрбић за Српскаинфо.