Други уписни рок на факултетима универзитета у Бањалуци и Источном Сарајеву све је ближи. Мјеста има на претек. Из ресорног министарства, очигледно, у томе не виде неки битан проблем.
Још се није чуло шта о толико слободних мјеста након првог уписног рока на факултетима мисле у Министарству за научнотехнолошки развој и високо образовање Републике Српске. Не потресају их подаци са факултета гдје није уписан ниједан студент, приче младих људи који су напустили школовање у Српској и срећу потражили вани, али ни упозорења струке да неке ствари у високом образовању добро “не штимају”.
Треба ли да напомињемо да се из овог министарства нису удостојили одговорити на питања која су им из редакције портала „Српскаинфо“ послата још 17. јуна.
Подсјећамо да смо Министарство за научнотехнолошки развој и високо образовање РС тада питали зашто је на високошколским установама у Српској сваке године све више слободног мјеста, хоће ли због тога бити вишка професора у високошколском образовању, шта су конкретно урадили да анимирају матуранте да се опредјељују да упишу неки факултет код нас, шта је предузето да студенти буду задржани на овдашњим факултетима. Из министарства тотално игнорисање.
Након првог уписног рока на Универзитету у Бањалуци на још 12 факултета има мјеста.
Напримјер, на Природно-математичком факултету планиран је упис 176 студената, а након првог уписног рока слободно чак 110 мјеста. Физику нико није уписао, као и екологију. Декан ПМФ Радослав Декић за Српскаинфо је потврдио да су уписали нешто више од 60 студента на свим смјеровима.
–Интересовање је било у рангу као и претходне године, можда за нијансу лошије. Највећи број студената је уписао студијски програм Математика и информатика – рекао је Декић.
Какво нам је стање у високом образовању питали смо и професоре, стручњаке, али и студенте.
Професор Петар Кунић недавно нам је рекао да су власти високо образовање дуго држале у другом плану.
–Министри просвјете, а поготово у овој власти, били су послушници власти. Нису они одлучивали о кључним стварима образовања. Странке су одлучивале, а министри који су били на челу су били послушници, јер нису имали снаге да се одупру неким стварима, које су очигледно биле веома погрешне – рекао је Кунић за Српскаинфо.
Професор емеритус Бранко Докић поручио је како је Министарство за научнотехнолошки развој и високо образовање данас потпуно маргинализовано, те да се у посљедњих десетак година све свело на форму иза које стоји хрпа докумената без суштинских резултата истраживања. Не сматра да се губи интересовање младих за студирањем, већ да се губи интересовање за наше факултете.
-Дешавало се и у претходним уписним роковима да имате већи број запослених на јавним универзитетима него студената који се упишу и то су више него поражавајући подаци – рекла је недавно за Српскаинфо чланица Одбора за образовање, науку, културу и информисање НС РС, Маја Драгојевић Стојић.
Вјероватно многи знају или су чули да је млада особа отишла из земље да се школује, а онда у тој земљи остала, јер је лако нашла посао. За Српскаинфо су говорили многи наши млади који су се на то одважили. И нико се од њих није покајао. Јер, много квалитетније образовање, уз признатије дипломе дало им је велику прилику да лако нађу посао. Они су то искористили.
-Наша дјеца, односно њихови родитељи, мисле да су програми који се изучавају тамо бољи, те да се са тим факултетима лакше налази посао. Чињеница је да је на тамошњим факултетима квалитетнији практични дио наставе, што свршене студенте чини оспособљенијим за посао којим су одлучили да се баве, а што, наравно, пуно значи – истакао је социолог Иван Шијаковић и додао да млади са ових простора желе што раније да оду, јер овдје не виде неку перспективу за живот.
Подсјећамо, пријављивање кандидата за други уписни рок на Универзитету у Источном Сарајеву почиње 26. августа, завршава 30, а полагање пријемног испита је 2. септембра. Исти датуми важе и на бањалучком Универзитету.
Ne vidim kapacitet ljudi iz sistema da bilo sta poboljsaju.