Transparency International (ТI) у БиХ објавио је истраживање о 1.700 јавних установа у БиХ који, поред осталог, садрже и информације о томе ко чини управљачка тијела, плате директора и чланова управе, и надзорног одбора.
Између осталог, занимљиво је видјети како у појединим установама широм Српске и ФБиХ чланове управних или надзорних одбора чине особе које су најчешће заступљене у локалним парламентима као одборници, директори јавних предузећа су и чланови надзорних или управних одбора у неким другим установама и слично.
Додуше, чланови поједних одбора те функције обављају волонтерски, односно не примају никакву накнаду за то, док у појединим одборима примају прилично високе цифре за то.
Интересантно је видјети да рецимо директори општинских установа имају веће плате од директора градских установа, као што је случај у двије установе на територији града Источно Сарајево.
Истраживање, које се односи на прошлу, 2021. годину, показало је да је више од половине директора јавних установа, упркос пандемији и економској кризи, повећало себи плате у односу на годину раније.
Та повећања присутна су и на територији града Источно Сарајево, а утврђено је да је више од 50 одсто јавних установа повећало број запослених у односу на годину раније.
Рецимо, Завод за запошљавање Републике Српске чије сједиште је на Палама, односно на територији града Источно Сарајево, у 2021. години имало је 329 запослених радника, а њихов буџет износио је 41.500.000,00 KM.
Здравство у врху
Највеће плате имају директори здравствених установа, а након њих међу најплаћенијима су руководиоци високошколских установа и фондова социјалне безбједности.
Примјера ради, директор УКЦ РС, Владо Ђајић, мјесечно прима 3.152 КМ, а директор Болнице "Србија" Небојша Шешлија има плату од 2.965 КМ.
Сукоб интереса
Иако у БиХ не постоји регистар јавних установа, објављивањем података о њиховом пословању и саставу чланова управе ТИ БиХ је идентификовао бројне руководиоце на двоструким функцијама, од којих су неки по важећим прописима у директном сукобу интереса.
– Руководиоци јавних установа често обнашају јавне функције у парламентима, имају позиције у јавним предузећима или удружењима које се финансирају из буџета. ТИ БиХ је на основу ових података и недавно објављеног регистра додијељених грантова удружењима и фондацијама идентификовао 74 лица која се истовремено налазе у руководству јавних установа и удружења која су примала буџетска средства – наводи се у истраживању ТИ БиХ.
Поред тога што руководиоци јавних установа обављају додатне функције у јавним предузећима и удружењима која се финансирају из буџета, идентификовано је још 247 изабраних или именованих функционера који су истовремено директори, чланови управног или надзорног одбора у овим јавним установама.
Више о извјештајима јавних установа у Републици Српској, али и на подручју града Источно Сарајево погледајте на линку овдје.