Џанановићу и Гаџи укупно 16 година затвора због злочина над Србима

17.06.2022. 12:35
0
ИЗВОР: srna.rs

Апелационо вијеће Суда БиХ је другостепеном пресудом осудило Сенада Џанановића на 11, а Едина Гаџу на пет година затвора због ратног злочина над српским цивилима у сарајевском насељу Алипашино поље 1992. године.

Другостепеном пресудом су као неосноване одбијене жалбе Тужилаштва БиХ и бранилаца оптужених, чиме је потврђена првостепена пресуда изречена 11. јуна прошле године, саопштено је из Суда БиХ.

Џанановић и Гаџо су оптужени да су, као припадници Штаба Територијалне одбране “Стела” и Специјалних јединица такозване Армије БиХ, од средине априла до августа 1992. године на Алипашином пољу, заједно са надређеним Јусуфом Празином Јуком и Самиром Кахвеџићем Крушком, свјесно и вољно учествовали у незаконитом затварању цивила српске националности.

Српски цивили су незаконито лишени слободе на подручју града Сарајева, те одвођени у просторије Штаба Територијалне одбране “Стела” на Алипашином пољу /бивши кафе “Борсалино” и просторије Мјесне заједнице Младост/ и затварани у затвореничке објекте у подрумима стамбене зграде на Алипашином пољу, “Б” фаза, те меснице “Пештер” и другим просторијама исте стамбене зграде.

У овим објектима, оптужени, али и друга лица су српске цивиле подвргли убиствима, силовањима, мучењу, нечовјечном поступању, одвођењу на принудни рад, током којег су били изложени смртној опасности, те подвргнути различитим облицима физичког и психичког злостављања.

Џанановић и Гаџо ослобођени су оптужбе за поједине инкриминације на начин како је то наведено у првостепеној пресуди, а према којим би се теретили за кривично дјело ратни злочин против цивилног становништва Кривичног закона БиХ.

Суд је у односу на поједине инкриминације одбио оптужбу да је Џанановић починио кривично дјело ратни злочин против цивилног становништва из Кривичног закона БиХ. 

Коментари 0
Повезане вијести
Суд БиХ одбио жалбе СНСД-а и СДС-а Суд БиХ одбио жалбе СНСД-а и СДС-а
Којић: Оснивање Апелационог одјељења Суда БиХ у Палама од немјерљивог значаја за нашу локалну заједницу Којић: Оснивање Апелационог одјељења Суда БиХ у Палама од немјерљивог значаја за нашу лока...
Миљатовићу 34 године за убиство инспектора Башића, а Раилићу 29 Миљатовићу 34 године за убиство инспектора Башића, а Раилићу 29
Најчитаније
  • Паљанин ухапшен због наношења тјелесних повреда
    19h 31m
    2
  • Прикупљена финансијска средства – Милија Мумовић иде у Турску
    15h 34m
    1
  • Источно Сарајево: Нема организованог дочека на отвореном
    20h 39m
    2
  • Јавни позив за статирање у филму "Линија"
    17h 52m
    0
  • Оспособити дјецу за живот када родитеља више не буде
    17h 51m
    0