Повјериоци предузећа „Енергоинвест – Електроенергетска опрема“ (ЕеОп) изгубиће 2,2 милиона КМ колико потражују од овог предузећа у стечају, с обзиром да оно, након што је девестирано и опљачкано, нема никакве имовине.
На испитном рочишту које је одржано данас у Окружном привредном суду у Источном Сарајеву стечајни управник Владо Симовић признао је 2,2 милиона КМ потраживања, док предузеће нема никакве имовине.
- Највећи повјерилац је Пореска управа која потражује 1,6 милиона КМ. Око пола милиона потражује Управа за индиректно опорезивање (УИО) БиХ, радници потражују око 150.000 марака - рекао је Симовић.
С друге стране, каже, имовине нема ни за покриће трошкова стечаја и о томе је упознао повјериоце.
- Једина имовина је 5.000 КМ које је предлагач уплатио за покретање стечаја. Сада је на повјериоцима одлука хоће ли платити за даље вођење поступка или не и о томе ћемо одлучивати на рочишту крајем фебруара идуће године. Уколико повјериоци не буду заинтересовани, стечај се закључује - појаснио је Симовић.
Окружни привредни суд у Источном Сарајеву отворио је прије два мјесеца стечај у предузећу ЕеОп, након што је Симовић утврдио да је оно платежно неспособно и презадужено.
Предузеће „Енергоинвест – Електроенергетска опрема“ (ЕеОп) основано је 2014. године на имовини „Енергоинвест Расклопне опреме“ (РАОП) коју су купили руски инвеститори.
Руси су имовину РАОП-а купили преко предузећа “Електроинжењеринг” Бањалука, чији је директор Милан Кесеровић, зет предсједавајућег Савјета министара БиХ Зорана Тегелтије.
„Електроинжењеринг“ је затим на имовини РАОП-а формирао ново предузеће под називом „Енергоинвест – Електроенергетска опрема“ (ЕеОп), али је сва купљена имовина на бањалучком предузећу.
Руси су се након неког времена повукли, а власник „Електроинжењеринга“ прије двије године постао је Кесеровић.
Capital је још прије двије године писао да је имовина бившег РАОП-а потпуно девастирана, а зидови хала порушени само да би се из њих крановима извукле масивне машине које су исјечене и отуђене.
То је потврдио и стечајни управник који каже да је некадашњи РАОП имао огромне хале које су данас потпуно уништене и нема никаквих услова за покретање било какве производње.
О приватизацији РАОП-а у интервјуу за Capital говорио је и руски инвеститор који тврди да је кроз тај процес из некадашњег гиганта „извучено“ 280 милиона марака, те да о томе истрагу воде и институције Русије.