Црква је овде остала и са законом и без њега, и опстаће са уговором и без уговора. Ми гледамо да радимо на добро своје Цркве и своје државе, за државу је добро да вјерска питања буду ријешена на један цивилизован начин - рекао је епископ Јоаникије.
Епископ будимљанско никшићки и администратор Митрополије црногорско проморске Јоаникије рекао је да за сада располажу само нацртом темељног уговора који треба да потпишу Српска православна црква (СПЦ), те да о том акту сад треба да се изјасни Влада Црне Горе.
– Имамо текст који је усвојен на нивоу Цркве, тај текст је достављен Влади. Она треба да се изјасни, има право да да неке примједбе, да нешто поправи, да нешто прихвати, и ту ће се, надам се, руководити оним начелима која су фиксирана у Уставу и законима Црне Горе, посебно у Закону о слободи вјероисповести – рекао је Јоаникије за Радио Светигора, пише Блиц.
Додао је да је то све још увек у радној верзији.
– За мене лично, за Цркву, сваки документ, нарочито уговор, док не потпишу обје стране и не овјере печатом, он заправо не постоји у неком правном смислу. Он је у припреми, он није завршен, и никада није обичај, макар у нашем црквеном поретку, да било који документ који је још у изради да се објављује и да се чини предметом јавне расправе – казао је Јоаникије.
Додао је да треба да се схвати “правилно значај темељног уговора”.
– Да му не придајемо ни мањи ни већи значај него што он има. Очигледно је да многи људи или не знају или неће да знају који је значај тог уговора. У Црној Гори потписана су три темељна уговора са три остале вјерске заједнице, Светом столицом, Исламском и Јеврејском заједницом. И ти темељни уговори су одрађени у тишини, двије стране, наша држава и највиши представници тих верских заједница су преговарали, дописивали се, разматрали та докуманта, предлоге, параграфе. То је са појединима трајало мало дуже, са неким краће, и у одређеном моменту када су се око свега усагласили, приступили су потписивању тих уговора појединачно. Ми смо се обрадовали свим тим догађајима јер смо видели у томе одличну причу. Дакле Црна Гора је показала дјелимично спремност да ријеши све оно што је везано за положај и статус вјерских заједница у Црној Гори – објанио је Јоаникије.