Руководство Електротехничког факултета /ЕТФ/ Универзитета у Источном Сарајеву обезбиједило је рачунар за потребе ковид амбуланте Дома здравља Источно Сарајево, који би већ од сутра требало да буде у функцији, а олакшаће унос података пацијената у електронски картон.
Декан Електротехничког факултета Божидар Поповић рекао је да су током протекле седмице добили молбу Дома здравља за донацију рачунара који би користили у ковид амбуланти, ради лакшег евидентирања података о извршеним здравственим услугама и о броју заражених пацијената од вируса корона.
Рачунар са потребним инсталираним програмима је уручен данас представницима Дома здравља у просторијама Електротехничког факултета.
- Ми смо донијели одлуку да донирамо рачунар, првенствено да би се у овом тренутку показали као друштвено одговорна установа и тим малим чином допринијели да Дом здравља има адекватну опрему, бар у том дијелу, да могу да воде уредну евиденцију о пацијентима - рекао је Поповић.
Он је напоменуо да је ова донација мали знак подршке љекарима и да је у тренутним условима јако битна за ковид амбуланту.
Поповић је истакао да је ово само наставак активности Електротехничког факултета током појаве вируса корона, додајући да су у протеклом периоду студенти израдили тунел за дезинфекцију који се налази на факултету.
- На почетку пандемије смо израдили заштитне визире, које смо уз суфинансирање Скупштине града Источно Сарајево подијелили домовима здравља и болницама на истоку Републике Српске. Сматрамо да је то добар примјер који би требало сви да слиједе и да помогнемо нашим здравственим радницима у овом тренутку - рекао је Поповић.
Руководилац Службе хитне медицинске помоћи Дома здравља Источно Сарајево Марела Шагољ истакла је да кроз ковид амбуланту дневно прође око 150 људи и да ће донирани рачунар олакшати унос података у електронски здравствени картон.
- За комплетно праћење здравственог стања нама је неопходан електронски здравствени картон за шта нам је потребан рачунар - рекла је Шагољева.
Она је изразила захвалност руководству Електротехничког фаултета за исказано разумијевање и пружање помоћи, напомињући да ће од сутра у функцији бити још једна ковид амбуланта у Миљевићима, због повећаног броја пацијената.
Шагољева је додала да је све што је до сада урађено у ковид амбуланти записано у протоколу, није у електронским здравственим картонима пацијената, што и јесте представљало највећи проблем.
Према њеним ријечима, људи и даље не поштују прописане мјере ради заштите од вируса корона, те да су, када се заразе, дјелимично и сами криви за то.
- Оног тренутка када се особа зарази, онда се код ње појави страх за живот, настаје паника и тада креће стампедо према здравственим установама. Превише је информација и у медијима и нормално је да су људи уплашени. Ипак, они са благом клиничком сликом требало би да остану код куће, као што је случај и са другим вирозама, а уколико висока температура, кашаљ, отежано дисање трају неколико дана, онда да нам се јаве - напоменула је Шагољева.
Она сматра да је у "поплави" пацијената који долазе, могуће да се неће стићи посветити онима којима је заиста неопходна медицинска помоћ, напомињући да тренутно имају троје заражених љекара, који су у изолацији, док остали дају максимално у раду, те да не зна колико ће све ово још моћи да издрже.