Савјет Европске уније данас је усвојио одлуку и уредбу о успостављању глобалног режима санкција за кршења људских права.
Европска унија први пут осигурава оквир који јој омогућава циљане мјере против појединаца, субјеката и тијела, укључујући државне и недржавне актере, одговорне, укључене или повезане с озбиљним кршењима и повредама људских права у свијету, без обзира гдје су се догодили.
- Такве рестриктивне мјере омогућавају забрану путовања за физичка лица и замрзавање средстава за физичка и правна лица. Надаље, физичким и правним лицима са простора Уније забрањује се стављање средстава на располагање, било директно или индиректно, свима који се налазе на листи за санкције- стоји у саопштењу Делегације ЕУ.
Како је саопштено, оквир циљаних рестриктивних мјера односи се на дјела попут геноцида, злочина против човјечности и других озбиљних кршења или повреда људских права (као што су тортура, ропство, вансудска убиства, самовољна лишавања слободе или затварања).
- Остале повреде или кршења људских права такођер могу били предметом режима санкција уколико су те повреде или кршења широко распрострањена, систематска или на други начин представљају озбиљну забринутост у погледу циљева заједничке спољне и сигурносне политике утврђених Уговором о Европској унији (члан 21. Уговора)- стоји у саопштењу.
На приједлог државе чланице или високог представника Уније за спољне послове и безбједносну политику, Савјет утврђује, врши преглед и измјене листе санкција.
Данашња одлука наглашава да промоција и заштита људских права и даље представљају окосницу и приоритет вањског дјеловања Уније и одражава њену одлучност да се позабави озбиљним кршењима и повредама људских права.
Релевантни правни акти објављени су у Службеном листу.
Опште информације
Савјет је 9. децембра 2019. поздравио ангажман високог представника на покретању припремних активности код успостављања режима Европске уније општег обухвата за рестриктивне мјере за озбиљна кршења и повреде људских права.
Савјет је 17. децембра 2020. одобрио закључке о Акцијском плану ЕУ за људска права и демократију од 2020. до 2024. који утврђује степен амбиције и приоритета Уније у овим областима у односима са свим трећим земљама. У Акцијском плану ЕУ, Унија се обавезала развити нови хоризонтални режим глобалних санкција ЕУ за борбу против озбиљних кршења и повреда људских права у цијелом свијету.
Зашто је усвојен Глобални режим санкција ЕУ за кршења људских права?
- Тешке повреде и злоупотребе људских права дешавају се у многим дијеловима свијета, често без икаквих посљедица по починиоце. ЕУ не жели да стоји по страни док се чине тешке повреде и злоупотребе људских права. Оснивање Глобалног режима санкција ЕУ за кршења људских права (ЕУГХРСР) је значајна иницијатива која подвлачи одлучност ЕУ да појача своју улогу у борби против тешких повреда и злоупотреба људских права широм свијета- објављено је на страници Делегације ЕУ.