EU usvojila globalni režim sankcija za kršenje ljudskih prava

08.12.2020. 20:45
0
IZVOR: nezavisne.com

Savjet Evropske unije danas je usvojio odluku i uredbu o uspostavljanju globalnog režima sankcija za kršenja ljudskih prava.

Evropska unija prvi put osigurava okvir koji joj omogućava ciljane mjere protiv pojedinaca, subjekata i tijela, uključujući državne i nedržavne aktere, odgovorne, uključene ili povezane s ozbiljnim kršenjima i povredama ljudskih prava u svijetu, bez obzira gdje su se dogodili.

- Takve restriktivne mjere omogućavaju zabranu putovanja za fizička lica i zamrzavanje sredstava za fizička i pravna lica. Nadalje, fizičkim i pravnim licima sa prostora Unije zabranjuje se stavljanje sredstava na raspolaganje, bilo direktno ili indirektno, svima koji se nalaze na listi za sankcije- stoji u saopštenju Delegacije EU.

Kako je saopšteno, okvir ciljanih restriktivnih mjera odnosi se na djela poput genocida, zločina protiv čovječnosti i drugih ozbiljnih kršenja ili povreda ljudskih prava (kao što su tortura, ropstvo, vansudska ubistva, samovoljna lišavanja slobode ili zatvaranja).

- Ostale povrede ili kršenja ljudskih prava također mogu bili predmetom režima sankcija ukoliko su te povrede ili kršenja široko rasprostranjena, sistematska ili na drugi način predstavljaju ozbiljnu zabrinutost u pogledu ciljeva zajedničke spoljne i sigurnosne politike utvrđenih Ugovorom o Evropskoj uniji (član 21. Ugovora)- stoji u saopštenju.

Na prijedlog države članice ili visokog predstavnika Unije za spoljne poslove i bezbjednosnu politiku, Savjet utvrđuje, vrši pregled i izmjene liste sankcija.

Današnja odluka naglašava da promocija i zaštita ljudskih prava i dalje predstavljaju okosnicu i prioritet vanjskog djelovanja Unije i odražava njenu odlučnost da se pozabavi ozbiljnim kršenjima i povredama ljudskih prava.

Relevantni pravni akti objavljeni su u Službenom listu.

Opšte informacije

Savjet je 9. decembra 2019. pozdravio angažman visokog predstavnika na pokretanju pripremnih aktivnosti kod uspostavljanja režima Evropske unije opšteg obuhvata za restriktivne mjere za ozbiljna kršenja i povrede ljudskih prava.

Savjet je 17. decembra 2020. odobrio zaključke o Akcijskom planu EU za ljudska prava i demokratiju od 2020. do 2024. koji utvrđuje stepen ambicije i prioriteta Unije u ovim oblastima u odnosima sa svim trećim zemljama. U Akcijskom planu EU, Unija se obavezala razviti novi horizontalni režim globalnih sankcija EU za borbu protiv ozbiljnih kršenja i povreda ljudskih prava u cijelom svijetu.

Zašto je usvojen Globalni režim sankcija EU za kršenja ljudskih prava?

- Teške povrede i zloupotrebe ljudskih prava dešavaju se u mnogim dijelovima svijeta, često bez ikakvih posljedica po počinioce. EU ne želi da stoji po strani dok se čine teške povrede i zloupotrebe ljudskih prava. Osnivanje Globalnog režima sankcija EU za kršenja ljudskih prava (EUGHRSR) je značajna inicijativa koja podvlači odlučnost EU da pojača svoju ulogu u borbi protiv teških povreda i zloupotreba ljudskih prava širom svijeta- objavljeno je na stranici Delegacije EU.

Komentari 0
Povezane vijesti
Šta poručuju iz NIS-a nakon što su sankcije stupile na snagu Šta poručuju iz NIS-a nakon što su sankcije stupile na snagu
Odložene sankcije NIS-u: Ministarstvo finansija SAD izdalo novu licencu do 8. oktobra Odložene sankcije NIS-u: Ministarstvo finansija SAD izdalo novu licencu do 8. oktobra
Estonija uvela sankcije Miloradu Dodiku Estonija uvela sankcije Miloradu Dodiku
Najčitanije
  • Prvi put s Turcima na jutrenje
    19h 32m
    0
  • Nova pravila: Dolazi velika promjena za sve koji imaju vozačku dozvolu B kategorije
    19h 13m
    1
  • Molitva za pravdu za porodicu Hršum - Obraćanje oca nastradale Danijele
    14h 26m
    2
  • Ovjerene četiri kandidature za prijevremene izbore
    10h 58m
    2
  • Tužilaštvo i porodica traže maksimalnu kaznu za Kujovića koji je usmrtio supružnike Hršum
    13h 10m
    1