Иако је тек прошле недјеље свечано отворена ферата на Црвеним стијенама, природној граници између општина Пале и Соколац, у протеклих седам дана ову планину посјетило је неколико стотина планинара, туриста, љубитеља природе и адреналина.
На Црвене стијене већ данима, користећи лијепо и сунчано вријеме, пристужу туристи и планинари из свих дијелова земље, али и региона. Сви желе да испробају нови адреналински и планинарски пројекат "Via Ferrata", у дужини од 350 метара.
Поглед на Мокро / фото: Миљан Рашевић
Полазна "станица" ферате налази се у самом подножју Црвених стијена, до које вам је од планинарског дома "Гласинца" на Равној Романији потребно око 20 минута хода кроз шуму. Од почетка до краја ферате, то јесте, до успона на сами врх Црвених стијена, потребно вам је око сат и тридесет минута.
Фератом могу да се крећу углавном психофизички спремни планинари, који знају како се користи сертификована опрема, која укључује појас, шљем и виа ферата сет. Није дозвољено кретање фератом неискусним пењачима и малољетним лицима, без пратње пунољетне особе.
Успон на Црвене стијене /фото: Миљан Рашевић
Висинска разлика коју један планинар прелази на ферати јесте око 160 метара. На том путу очекује вас много занимљивих и узбудљивих дијелова, гдје се углавном крећете уз помоћ сајле, придржавајући се за стопе. При крају ферате очекује вас прелазак преко висећег моста, који је права атракција јер спаја двије стијене између усијека и након којег вас очекује посљедњи успон до врха.
Осим ове ферате, локација Црвене стијене од сада је много приступачнија и за оне који нису љубитељи планинарења, али воле природу и хоће да уживају у прелијепом погледу са ове планине.
Чаробни призор Мокрањског Поља у позадини / фото: Миљан Рашевић
Вриједни чланови планинарских друштава, активисти, сви они који су учествовали у постављању ферате, потрудили су се да направе неколико нових клупа за одмор, како би они који желе само да прошетају могли да се одморе и уживају у погледу са Црвених стијена на природу око њих.
До Црвених стијена можете доћи из два правца. Први је краћи, али и лошији, макадамски пут са доста избочина, зими теже проходнији и лоше очишћен кроз село Подкрајеви, а лакши, асфалтни и нешто дужи пут је локални пут кроз село Равна Романија, поред манастира Светог Ђорђа, гдје возите до краја асфалтног пута и стижете пред планинарски дом "Гласинца".
Планинарски дом "Гласинца" /фото: Миљан Рашевић
На тој локацији имате довољно мјеста за паркинг, а одатле даље пјешице настављате пут према ферати и врху Црвене стијене, шумском и одлично маркираном стазом.
Уколико планирате долазак на Црвене стијене и посједујете планинарско искуство и знање, а желите да посјетите и друге планинске врхове Романије, препоручујемо вам да пратите маркацију и путоказе који од планинарског дома "Гласинца" воде ка Великом Лупоглаву, највећем врху Романије.
На путу до Великог Лупоглава 1.652 м.н.в., можете да посјетите и врх Гавранка 1503 м.н.в., Црну стијену 1573 м.н.в., као и врхове Ђева 1.542 м.н.в. и Мједеник 1.523 м.н.в.
Новинар: Миљан Рашевић