Iako je tek prošle nedjelje svečano otvorena ferata na Crvenim stijenama, prirodnoj granici između opština Pale i Sokolac, u proteklih sedam dana ovu planinu posjetilo je nekoliko stotina planinara, turista, ljubitelja prirode i adrenalina.
Na Crvene stijene već danima, koristeći lijepo i sunčano vrijeme, pristužu turisti i planinari iz svih dijelova zemlje, ali i regiona. Svi žele da isprobaju novi adrenalinski i planinarski projekat "Via Ferrata", u dužini od 350 metara.
Pogled na Mokro / foto: Miljan Rašević
Polazna "stanica" ferate nalazi se u samom podnožju Crvenih stijena, do koje vam je od planinarskog doma "Glasinca" na Ravnoj Romaniji potrebno oko 20 minuta hoda kroz šumu. Od početka do kraja ferate, to jeste, do uspona na sami vrh Crvenih stijena, potrebno vam je oko sat i trideset minuta.
Feratom mogu da se kreću uglavnom psihofizički spremni planinari, koji znaju kako se koristi sertifikovana oprema, koja uključuje pojas, šljem i via ferata set. Nije dozvoljeno kretanje feratom neiskusnim penjačima i maloljetnim licima, bez pratnje punoljetne osobe.
Uspon na Crvene stijene /foto: Miljan Rašević
Visinska razlika koju jedan planinar prelazi na ferati jeste oko 160 metara. Na tom putu očekuje vas mnogo zanimljivih i uzbudljivih dijelova, gdje se uglavnom krećete uz pomoć sajle, pridržavajući se za stope. Pri kraju ferate očekuje vas prelazak preko visećeg mosta, koji je prava atrakcija jer spaja dvije stijene između usijeka i nakon kojeg vas očekuje posljednji uspon do vrha.
Osim ove ferate, lokacija Crvene stijene od sada je mnogo pristupačnija i za one koji nisu ljubitelji planinarenja, ali vole prirodu i hoće da uživaju u prelijepom pogledu sa ove planine.
Čarobni prizor Mokranjskog Polja u pozadini / foto: Miljan Rašević
Vrijedni članovi planinarskih društava, aktivisti, svi oni koji su učestvovali u postavljanju ferate, potrudili su se da naprave nekoliko novih klupa za odmor, kako bi oni koji žele samo da prošetaju mogli da se odmore i uživaju u pogledu sa Crvenih stijena na prirodu oko njih.
Do Crvenih stijena možete doći iz dva pravca. Prvi je kraći, ali i lošiji, makadamski put sa dosta izbočina, zimi teže prohodniji i loše očišćen kroz selo Podkrajevi, a lakši, asfaltni i nešto duži put je lokalni put kroz selo Ravna Romanija, pored manastira Svetog Đorđa, gdje vozite do kraja asfaltnog puta i stižete pred planinarski dom "Glasinca".
Planinarski dom "Glasinca" /foto: Miljan Rašević
Na toj lokaciji imate dovoljno mjesta za parking, a odatle dalje pješice nastavljate put prema ferati i vrhu Crvene stijene, šumskom i odlično markiranom stazom.
Ukoliko planirate dolazak na Crvene stijene i posjedujete planinarsko iskustvo i znanje, a želite da posjetite i druge planinske vrhove Romanije, preporučujemo vam da pratite markaciju i putokaze koji od planinarskog doma "Glasinca" vode ka Velikom Lupoglavu, najvećem vrhu Romanije.
Na putu do Velikog Lupoglava 1.652 m.n.v., možete da posjetite i vrh Gavranka 1503 m.n.v., Crnu stijenu 1573 m.n.v., kao i vrhove Đeva 1.542 m.n.v. i Mjedenik 1.523 m.n.v.
Novinar: Miljan Rašević