Цијене горива на пумпама у БиХ у посљедњих неколико дана поново расту, тако да су више од шест до десет фенинга по литру, а како кажу стручњаци из ове области, може се очекивати да и у наредном периоду задрже тренд раста.
На једној бензинској пумпи у Бањалуци за "Независне новине" су рекли да је цијена дизела, а и бензина посљедњих дана виша за 0,06 КМ по литру.
-Раније нам је литар дизела коштао 1,66 КМ, док је нова цијена 1,72 КМ- истичу са те пумпе.
Литар бензина је, према њиховим ријечима, 1,73 КМ. За разлику од дизела и бензина, цијена ауто-гаса је 0,89 КМ.
Раст цијена је и на другим пумпама сличан те варира од 0,06 до 0,10 КМ по литру.
И на бензинским пумпама у Бијељини цијене су у просјеку више за око 0,10 КМ те литар дизела кошта око 1,65 КМ, а бензина 1,69 КМ.
-Прије садашњег повећања цијена, литар бензина коштао је 1,59 КМ- казали су са бензинске пумпе у Бијељини.
Зоран Берак, секретар Групације за промет нафтом и нафтним дериватима у Привредној комори РС, потврдио је за "Независне" да је гориво већ поскупјело на неким бензинским пумпама у Републици Српској.
-Дистрибутери нафте и нафтних деривата у Републици Српској цијене горива на бензинским пумпама мијењају у складу са параметрима који на њих утичу, па је тако дошло и до повећања цијена у складу са цијенама у рафинеријама у окружењу- казао је Берак.
Према његовим ријечима, тренд раста се може очекивати и у наредном периоду, јер је постигнут споразум на свјетском нивоу о ограничењу производње нафте, што ће, како каже Берак, вјероватно утицати и на раст цијене барела сирове нафте на свјетском тржишту
Алмир Бечаревић, стручњак за енергенте, рекао је да је цијена нафте на свјетском тржишту у порасту па је и цијена горива на пумпама одмах виша.
"Чињеница јесте да је цијена нафте на свјетском тржишту порасла те оправдања за већим цијенама горива на пумпама има, али не у толикој мјери", истиче и додаје да су у посљедњих 20 дана власници пумпи три пута кориговали цијене горива.
Према његовим ријечима, они одмах реагују кад дође до више цијене горива те су у стању да у року од 24 сата коригују цијене, али када је цијена у паду, ту је ситуација другачија.
-Тада им треба много више времена да спусте цијене- казао је Бечаревић.
Он је указао на то да постоје велике разлике у цијенама на пумпама широм БиХ, па чак и до 30 фенинга од пумпе до пумпе.
Гордана Булић, представник Удружења за заштиту потрошача Тузланског кантона, казала је да је примјетно да су цијена горива на пумпама у БиХ у порасту.
-Власници пумпи су подигли цијена горива вјероватно очекујући веће активности, било да се ради о привредним активностима или активностима грађана- казала је Булићева.
Додала је да очекивани други талас вируса корона доводи у питање то да ли ће доћи до повећане активности или ће бити на снази рестриктивне мјере.