Нови облици превара на интернету појављују се готово свакодневно, а снажнија вјештачка интелигенција могла би додатно развити моделе злоупотреба којима су највише изложени корисници пословних мејлова и љубитељи игара на срећу, што потврђују подаци полиције да се штета од таквог вида криминалитета на годишњем нивоу мјери у милионским износима.
Случај из Зворника, гдје је тамошњој полицији почетком мјесеца жена пријавила да је била мета превараната који су јој обећавали финансијску добит кроз различите начине улагања, а на основу чега им је у протеклих неколико мјесеци у девет наврата уплатила више од 65.000 евра на одређене рачуне, још је једно упозорење грађанима да буду опрезнији.
На повећан опрез позивају и из Министарства унутрашњих послова (МУП) Републике Српске, у којем као најчешће видове злоупотреба издвајају преваре у вези са информацијама о намјештеним спортским мечевима, затим пресретањем пословне мејл кореспонденције, романтичне или љубавне, те инвестицијске преваре и оне приликом онлајн трговине.
- Код злоупотреба које се односе на информације о намјештеним спортским мечевима, инвестицијске и преваре са картицама за безготовинско плаћање приликом онлајн трговине, оштећени су најчешће млађе особе, који нису информисане о могућностима злоупотреба, односно не обраћају довољно пажње - рекли су у МУП-у.
Што се тиче љубавних или романтичних превара, оштећени су, како су навели у МУП-у, најчешће женске особе старости изнад 55 година, које буду доведене у заблуду да неко са њима жели заједничко пословање, инвестирање у некретнине, заједнички живот, љубавну везу и слично.
Када је ријеч о пресретању пословне мејл кореспонденције на мети су углавном мала и средња предузећа која послују са иностранством.
- Карактеристика оштећених у овим случајевима је да њихови запослени нису довољно информисани, јер не приступају опрезно приликом пријема и слања пословне електронске поште. Не обраћа се пажња на измјене фактура за плаћање. Најчешће не користе лиценциране оперативне системе, антивирусне програме и слично - објаснили су у МУП-у.
Када су у питању преваре у вези са намјештеним спортским мечевима и пресретањем пословне мејл кореспонденције, у МУП-у кажу да тим видовима превара посвећују посебну пажњу, а из разлога што је штета од таквог вида криминалитета на годишњем нивоу у милионским износима.
Секретар Удружења за информационо-комуникационе технологије у Привредној комори РС Слободан Драгичевић рекао је за "Глас" да се готово свакодневно појављују нови облици превара и злоупотреба путем интернета, а тако ће вјерује бити и у будућности.
- Преваранти ће увијек проналазити методе без обзира на знање и вјештине људи који су мета напада, а најчешће су то они који играју игре на срећу. Они примају примамљиве поруке на које кликну и сами себи направе проблеме. Управо из тог разлога редовно пратимо шта се дешава и едукујемо привреднике - рекао је Драгичевић.
Додао је да се посебна пажња треба посветити вјештачкој интелигенцији, која ће се све више користити у сврхе напада.
- Невјероватно је да и даље има оних, без обзира на доб, који насједају на поруке, примјера ради, да требају да плате фактуру, а да при томе не обраћају детаље на самој тој уплатници. Дешавало се да чак и поједини адвокати насједну на превару и изгубе новац - рекао је Драгичевић.
Лов на податке
У МУП-у објашњавају да преваранти одређене податке о оштећенима најприје прикупе, примјера ради, кроз такозвани "социјални инжењеринг", односно прикупљањем података из отворених извора на интернету.
- Након тога се оштећеном пошаље увјерљива порука са "фишинг" линком или неким прилогом, након чега оштећени буде доведен у заблуду и остави податке о картици за безготовинско плаћање - истакли су у МУП-у.