Novi oblici prevara na internetu pojavljuju se gotovo svakodnevno, a snažnija vještačka inteligencija mogla bi dodatno razviti modele zloupotreba kojima su najviše izloženi korisnici poslovnih mejlova i ljubitelji igara na sreću, što potvrđuju podaci policije da se šteta od takvog vida kriminaliteta na godišnjem nivou mjeri u milionskim iznosima.
Slučaj iz Zvornika, gdje je tamošnjoj policiji početkom mjeseca žena prijavila da je bila meta prevaranata koji su joj obećavali finansijsku dobit kroz različite načine ulaganja, a na osnovu čega im je u proteklih nekoliko mjeseci u devet navrata uplatila više od 65.000 evra na određene račune, još je jedno upozorenje građanima da budu oprezniji.
Na povećan oprez pozivaju i iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske, u kojem kao najčešće vidove zloupotreba izdvajaju prevare u vezi sa informacijama o namještenim sportskim mečevima, zatim presretanjem poslovne mejl korespondencije, romantične ili ljubavne, te investicijske prevare i one prilikom onlajn trgovine.
- Kod zloupotreba koje se odnose na informacije o namještenim sportskim mečevima, investicijske i prevare sa karticama za bezgotovinsko plaćanje prilikom onlajn trgovine, oštećeni su najčešće mlađe osobe, koji nisu informisane o mogućnostima zloupotreba, odnosno ne obraćaju dovoljno pažnje - rekli su u MUP-u.
Što se tiče ljubavnih ili romantičnih prevara, oštećeni su, kako su naveli u MUP-u, najčešće ženske osobe starosti iznad 55 godina, koje budu dovedene u zabludu da neko sa njima želi zajedničko poslovanje, investiranje u nekretnine, zajednički život, ljubavnu vezu i slično.
Kada je riječ o presretanju poslovne mejl korespondencije na meti su uglavnom mala i srednja preduzeća koja posluju sa inostranstvom.
- Karakteristika oštećenih u ovim slučajevima je da njihovi zaposleni nisu dovoljno informisani, jer ne pristupaju oprezno prilikom prijema i slanja poslovne elektronske pošte. Ne obraća se pažnja na izmjene faktura za plaćanje. Najčešće ne koriste licencirane operativne sisteme, antivirusne programe i slično - objasnili su u MUP-u.
Kada su u pitanju prevare u vezi sa namještenim sportskim mečevima i presretanjem poslovne mejl korespondencije, u MUP-u kažu da tim vidovima prevara posvećuju posebnu pažnju, a iz razloga što je šteta od takvog vida kriminaliteta na godišnjem nivou u milionskim iznosima.
Sekretar Udruženja za informaciono-komunikacione tehnologije u Privrednoj komori RS Slobodan Dragičević rekao je za "Glas" da se gotovo svakodnevno pojavljuju novi oblici prevara i zloupotreba putem interneta, a tako će vjeruje biti i u budućnosti.
- Prevaranti će uvijek pronalaziti metode bez obzira na znanje i vještine ljudi koji su meta napada, a najčešće su to oni koji igraju igre na sreću. Oni primaju primamljive poruke na koje kliknu i sami sebi naprave probleme. Upravo iz tog razloga redovno pratimo šta se dešava i edukujemo privrednike - rekao je Dragičević.
Dodao je da se posebna pažnja treba posvetiti vještačkoj inteligenciji, koja će se sve više koristiti u svrhe napada.
- Nevjerovatno je da i dalje ima onih, bez obzira na dob, koji nasjedaju na poruke, primjera radi, da trebaju da plate fakturu, a da pri tome ne obraćaju detalje na samoj toj uplatnici. Dešavalo se da čak i pojedini advokati nasjednu na prevaru i izgube novac - rekao je Dragičević.
Lov na podatke
U MUP-u objašnjavaju da prevaranti određene podatke o oštećenima najprije prikupe, primjera radi, kroz takozvani "socijalni inženjering", odnosno prikupljanjem podataka iz otvorenih izvora na internetu.
- Nakon toga se oštećenom pošalje uvjerljiva poruka sa "fišing" linkom ili nekim prilogom, nakon čega oštećeni bude doveden u zabludu i ostavi podatke o kartici za bezgotovinsko plaćanje - istakli su u MUP-u.