Грађани Српске који, поред наше, примају и пензију из иностранства, више неће моћи бесплатно да се лијече, ако сами не буду уплаћивали допринос за здравствено осигурање.
Наиме, они ово право убудуће неће остваривати преко „домаће“ пензије, као што је то био случај до сада, него ће, да би имали бесплатно лијечење, сваког мјесеца морати уплаћивати 12 одсто од износа пензије коју су зарадили вани.
Ово су за Српскаинфо потврдили пензионери који су добар дио радног вијека провели у иностранству, а које протеклих дана позивају из Фонда здравственог осигурања (ФЗО РС) да дођу и регулишу свој статус.
Стојан С. из Бањалуке каже да је, након што је добио позив, отишао у ФЗО Републике Српске гдје му је речено да ће убудуће сваког мјесеца морати да уплати одређени износ, како, у случају потребе, не би морао да плаћа лијечење.
– Изненадио сам се, јер сам до сада био третиран као сви други пензионери у РС, који не плаћају ништа. У Фонду су ми рекли да је ријеч о 12 одсто од износа моје пензије, која је 450 КМ. То значи да би, у случају да прихватим ову варијанту, мјесечно морао да уплаћујем око 55 КМ. Није то мала свота, с обзиром на то да ни износ моје иностране пензије није богзна шта. Примам и нашу пензију, која је кудикамо мања – каже саговорник "Српскаинфо" портала и додаје да су му у ФЗО Републике Српске само дали уплатницу, без икаквог рјешења о новим правилима остваривања права на здравствено осигурање.
У Фонду здравственог осигурања Републике Српске потврдили су за Српскаинфо да ће они који дио пензије примају из иностранства, сами себи морати да уплаћују поменути допринос, и то на основу иностране пензије, али нису прецизирали о којем износу је ријеч.
Објашњавају да су, до сада, пензионери који су дио пензије примали из иностранства, а дио од Фонда ПИО, већином на осигурање били пријављени по основу пензије из Српске.
– То значи да су и особе које имају значајне пензије из иностранства, гдје су провели већину свог радног вијека и уплаћивали доприносе, а имају далеко мањи износ пензије код нас, пријављени на осигурање преко Фонда ПИО. Они користе здравствену заштиту у пуном обиму у Српској, практично бесплатно. Напомињемо да стопа доприноса за пензионере Фонда ПИО РС износи свега један одсто – кажу за Српскаинфо у овом фонду и наглашавају да је измјенама Закона о здравственом осигурању које су ступиле на снагу лани, прописано да се својство осигураника може стећи само по једном основу осигурања.
– Овдје је дефинисан ”приоритетни” основ, који искључује могућност пријаве по неком другом основу. У складу са тим, за пензионере који су у цјелости или дјелимично остварили пензију или инвалиднину у иностранству, као приоритетан законски основ за пријаву на осигурање је та пензија или инвалиднина, а не она коју су остварили у РС – истичу у ФЗО РС.
На основу тога, како кажу, већ око мјесец дана упућује позиве оним сразмјерним пензионерима за које имају податке, да се јаве надлежним пословницама овог фонда.
– Дакле, особе које дио пензије примају из иностранства, требало би да уплаћују сами допринос за здравствено осигурање на основу иностране пензије. Када је ријеч о особама које су већински радни стаж провели у иностранству, ту нема дилеме. Наставићемо са позивањем осигураника који су у цјелости или дјелимично остварили пензију или инвалиднину у иностранству, да регулишу статус осигурања како је закон предвидио. Све евентуалне спорне ситуације и процедуралне проблеме на које наилазимо у пракси евидентирамо и на основу тих случајева припремићемо и упутити иницијативу за одређене измјене и прецизирање законске регулативе. Наглашавамо да ниједан пензионер неће бити ускраћен за здравствено осигурање – поручују из ФЗО.
С обзиром на то да тренутно раде на евидентирању сразмјерних пензионера, у ФЗО још немају њихов тачан број.
– Немамо ни увид у износе њихових иностраних пензија. Зато још не можемо говорити о процјени евентуалних прихода од доприноса ове категорије осигураника – поручују из овог фонда.
Према подацима Фонда ПИО Републике Српске, од укупно 271.954 пензионера, у октобру је у Српској било 61.630 корисника сразмјерне пензије.
– То је нешто више од 22 одсто укупног броја пензионера. Ријеч је о корисницима који примају сразмјерни дио пензије од два или више носилаца осигурања, односно држава – рекли су за Српскаинфо у овом фонду.