Хирург из Јапана Џујинши Арита са јапанског Медицинског универзитета Акита данас је у Универзитетској болници Фоча, заједно са љекарима ове установе, успјешно оперисао пацијенткињу са карциномом јетре, чиме је настављена сарадња медицинских центара двије земје.
Директор Универзитетске болнице Фоча Ненад Лаловић каже да је била у питању веома сложена операција на јетри.
- Ради се о болесници која је прије три године оперисана такође у нашој кући због примарног рака јетре и након три године болест се вратила, али на врло незгодном мјесту, у централним дијеловима јетре што за хирурге представља посебан изазов. Захваљујући дугогодишњој едукацији кадра Универзитетке болнице у Фочи и уз подршку професора из Јапана операција је на срећу изведена врло успјешно - рекао је Лаловић.
Овакве процедуре у Фочи се раде, додао је он, стандардно већ седам година, а сложенији захвати уз подршку професора из Новог Сада и Београда.
Лаловић подсјећа да је екипа љекара из Фоче 2023. године боравила у Јапану гдје се један мјесец усавршавала за болести јетре и панкреаса.
- Данас смо имали прилику да сви хирурзи у нашој установи присуствују таквом једном сложеном оперативном захвату и да професор Арита своје богато искуство, с обзиром да се он искључиво бави туморима јетре и панкреаса, пренесе нашим љекарима - каже Лаловић.
Болница у Фочи не посједују опрему која се користи у Јапану, али у томе није кључ, навео је Лаловић, истакавши да је хируршка техника овдје и у Јапану потпуно идентична.
Професор Џујинши Арита, начелник Катедре за гастроенторолошку хирургију Медицинског универзитета Акита у Јапану истиче да је поносан што је гост Универзитетске болнице Фоча, те да је повезивање Јапана са БиХ, размјена медицинских информација, знања и приступа у лијечењу, од велике важности и користи за њега и за установу из које долази.
- Биће ми задовољство, када год се укаже прилика, да пренесем информације о оперативним третманима, посебно у областима канцера јетре и панкреаса. Спреман сам да увијек будем у комуникацији, да размјењујемо информације и знања - рекао је Арита, који ће сутра одржати и предавање за све љекаре Универзитетске болнице Фоча.
Анестезиолог Универзитетске болнице у Фочи Ђорђе Вељовић каже да је операција тумора јетре велики изазов и са анестезиолошке стране.
- Ми смо један комплетан тим који може анестезиолошки да испрати велике операције, ресекције, које су се и раније радиле у нашој установи. Захвални смо професору из Јапана на свему, пацијенткиња је прошла добро, операција је протекла стабилно и у постоперативном поступку опорављаће се у јединици интензивног лијечења - рекао је Вељовић.
Специјализант хирургије у Универзитетској болници Фоча Немања Илић из Требиња наводи да је у протеклој години са тимом љекара из Фоче боравио у Турској и Мађарској, гдје је могао да се упозна са најсавременијим хируршким третманима, и да му је посјета стручњака из Јапана нова прилика за усавршавање.
- Ово нам много значи и све ово што они примјењују у Јапану надам се да ћемо и ми у будућности примјењивати у Републици Српској. Оно што нам недостаје је опрема, али се надамо да ће и опрема доћи, а ми као будући хирурзи да ћемо то знање примијенити у пракси - рекао је Илић.
Карциноми јетре и панкреаса су све више у порасту, а посебно пацијенти који имају хепатитис Б и Ц имају већу шансу да оболе од примарног карцинома јетре, наводе из Универзитетске болнице.
Јетра је често захваћена секундарним туморима, када карциноми дојке, плућа, гуштераче, желуца дају метастазе у јетри, тако да се и у таквим случајевима већ дуже година у Фочи изводе оперативни захвати.
Новинар: Игор Јанковић