Интензивне контроле уништавања амброзије од јула до краја септембра

12.07.2021. 15:16
0
ИЗВОР: СРНА

На подручју Републике Српске од јула до краја септембра републичка пољопривредна инспекција вршиће интензивне контроле уништавања амброзије јер је мјесец јул период интензивног вегетативног раста амброзије, речено је у Инспекторату Републике Српске.

Инспекцијске контроле врше се с циљем сузбијања и уништавања ове коровске биљке прије него што дође у фазу цвјетања, а из Инспектората позивају физичка и правна лица да уколико већ нису, благовремено изврше уклањање амброзије са својих парцела, да не чекају долазак инспектора и да се не излажу ризику од кажњавања.

- За непровођење мјере за сузбијање и уништавање амброзије прописане су казне које су за правно лице од 1.000 до 2.000 КМ, за предузетника од 500 до 1.000 КМ, за одговорно лице у правном лицу од 500 до 1.000 КМ и за физичко од 200 до 500 КМ - наводе из Инспектората.

Контроле се спроводе у сарадњи са градском/општинском пољопривредном инспекцијом, а у складу са одредбама Закона о пољопривредном земљишту и Одлуком Владе Републике Српске о мјерама за сузбијање и уништавање амброзије.

Сузбијање и уништавање амброзије обавезни су спроводити власници и корисници површина пољопривредног обрађеног и необрађеног земљишта /вртови и баште, њиве, воћњаци, виногради, ливаде и друго/, шуме, ловишта, власници и корисници грађевинског земљишта, изграђеног и неизграђеног, субјекти који управљају водотоковима и каналима, и површинама уз водотоке и канале.

Сузбијање и уништавање амброзије обавезни су спроводити и субјекти који одржавају површине уз јавне путеве и жељезничке пруге, субјекти који управљају парковима, националним парковима, гробљима и другим зеленим површинама, власници и корисници запуштених површина, поред путева, стаза, као и утрина, парлога, деградираних пашњака, запуштених паркова, искрчених мјеста у шумама, и друго.

Према подацима за 2020. годину републичка и општинска пољопривредна инспекција извршила је 258 контрола у овој области и наложила уништавање коровске биљке амброзије са површине од 286,21 хектара.

У овим контролама, како наводе из Инспектората издато је и 157 прекршајних налога у вриједности од 38.500 КМ.

Сузбијање и уништавање амброзије може се вршити примјеном агротехничких мјера - обрада земљишта (орање, заоравање стрњишта, тањирање), његом усјева (окопавање, међуредно култивирање, плијевљење), примјеном механичких мјера - чупање, кошење, спаљивање биљака.

Из Инспектората наводе да се сузбијање и уништавање амброзије може вршити и примјеном хемијских мјера - употребом неселективних /тоталних/ хербицида са контактним и транслокационим ђеловањем на непољопривредним површинама, употреба селективних хербицида који имају дозволу за примјену за сузбијање амброзије и других корова у усјевима и засадима разних пољопривредних биљака.

- Поред штета које амброзија наноси као коров у пољопривредној производњи, полен амброзије је један од најјачих познатих алергена - наглашавају из Инспектората Српске.

Коментари 0
Повезане вијести
За девет мјесеци у инвалидску пензију отишло 1.416 грађана Српске За девет мјесеци у инвалидску пензију отишло 1.416 грађана Српске
Источно Сарајево богатије за дјевојчицу Источно Сарајево богатије за дјевојчицу
Постотак вакцинисаности нижи је од препорученог Постотак вакцинисаности нижи је од препорученог
Најчитаније
  • На данашњи дан умрла Милунка Савић
    1h 54m
    0
  • Жена погинула у слијетању возила у кањон Рзава
    21h 32m
    0
  • Пети октобар 25 година касније - дан који је промијенио Србију
    1h 49m
    3
  • Прва награда на "Данима тикве" припала Миланку Станојевићу из Фоче
    17h 14m
    0
  • У Источном Сарајеву почела манифестација „Дани тикве“ (ФОТО)
    22h 39m
    0