Интернет ускоро богатији за још једно ћириличко писмо

20.01.2021. 15:17
1
ИЗВОР: rts.rs

Већ девет година Фондација "Регистар националног интернет домена", бори се да ћирилица постане препознатљивија на интернету и да домен .СРБ уђе у ширу употребу.

Фондација, 27. јануара корисницима интернета поклања још једно ћириличко писмо - Орто РНИДС.

У Разговору за Јутарњи програм РТС Дијана Милутиновић, сарадница за маркетинг и комуникације Регистра националног интернет домена каже да је посљедњих 10 година могуће регистровати називе домена на ћириличним доменима највишег нивоа.

Према њеним ријечима све је почело 2010. године са руским .рф доменом. 

- Наш .срб уведен је нешто каснје, 27. јануара обележавамо девет година од када је почела регистрација ћириличног .СРБ домена - објашњава Милутиновић.

Подсјећа да свака земља у којој се користи ћирилица има домене највишег нивоа, било да је ријеч о Украјини или Бјелорусији.  У Бугарској постоји .бг, .еу домен има ћириличну верзију.

- Ми данас можемо без неких нарочитих препрека да имамо сајт у потпуности на ћирилици и линкове који су ћирилични, да користимо разичите апликације на ћирилици и да креирамо и конзумирамо садржај на интернету на ћирилици. Понекад се јаве неке техничке препреке, међутим нису непремостиве - истиче сарадница Регистра националног интернет домена.

Језичке баријере:

Доступност интернета не значи само доступности широкопојасне мреже широм свијета, доступности уређаја и технологија помоћу којих се приступа интернету.

Треба размишљати о још једној важној баријери због које интернет није подједнако доступан свима, а то је језичка баријера.

- Када то посматрамо из угла неког ко користи српски језик и имамо и ћириличку и латиничку верзију писма нама та баријера не изгледа тако велика. Међутим, када ово погледамо из угла људи којима енглески алфабет, на којем се интернет родио и на коме неке техничке ствари функционишу, та језичка баријера заиста јесте знатна - каже Милутиновићева.

Напомиње да такозвани интернационализовани називи домена, какав је наш .СРБ домен, су један од начина да се та баријера превазиђе тако што људи приступају садржају преко назива домена који уносе на свом матерњем језику.

Постоје, додаје сарадница Регистра, још неке ствари које могу томе да допринесу, било да је ријеч о гласовним претрагама које су све већи тренд било о употреби различитих апликација.

Универзална прихватљивост:

Глобални напори на том пољу заједнички се називају Универзална прихватљивост. У тај процес су укључене свјетске организације које управљају интернет инфраструктуром и највећи су пружаоци сервиса на интернету.

- Универзална прихватљивост је иницијатива која има за циљ да кроз сарадњу са различитим произвођачима софтвера, највећим пружаоцима услуга на интернету омогући да сваки домен највишег нивоа, независно од тога на ком је писму, колико се карактера користи у том домену, буде прихватљив и да ниједна апликација не одбије да препозна тај домен - наглашава Милутиновићева.

На питање колики је изазов креирати и одржавати сајтове на ћирилици и са ћириличким линковима каже:

- Добар програмер ће вам рећи да сајт на ћирилици, на .срб домену, ћириличним линковима није неки нарочит проблем, да постоје стандарди, начин да се то имплементра. Оно што ми са наше стране као корисници често видимо када копирамо линк који је на ћирилици, из једног прегледача у други појаве се понекад ти "чудни" карактери, нуле, знак за проценат и тако даље - каже Милутиновићева.

Према њеним ријечима то је питање универзалне прихватљивости гдје сваки произвођач софтвера треба да се постара да линкови буду постављени онако како су написани.

Што се тиче посјећености сајта, наглашава Милутиновићева, "де факто" је највише посјећен на страници која објашњава како имплементирати ћириличке линкове на сајт. 

На Гуглу база од преко 1.000 ћириличких фонтова:

Поред страница које се тичу података о домену, прије свега слободних назива домена, најпосјећенија страница је посвећена преузимању ћириличких фонтова, посебно фонта који је посебно креиран за екрански приказ.

Ћирилички фонтови се бесплатно могу преузети и на Гуглу гдје постоји база од преко 1.000 фонтова. Постоји разлика између различитих писама. Српска ћирилица је специфичнија од руске. 

- Постоји проблем са курзивом па се то не приказује како треба и то је негде била инцијатива да фондација РНИДС. уложи у израду фонтова који су креирани посебно за српску ћирилицу и који су намењени пре свега употреби на дигиталним каналима - каже сарадница Регистра националног интернет домена.

Фондација 27. јануара обиљежава девет година од почетка регистрације .срб домена и корисницима интернета поклања још једно ћириличко писмо - Орто РНИДС. 

Ново писмо биће представљено током онлајн скупа "Ћирилица у дигиталном свету", који ће бити одржан истог дана. 

Садржај онлајн скупа може се испратити на Јутјуб каналима и Фејсбук страници. 

- Биће занимљиво предавање у утицају интернета на језик, како је могуће креирати ћириличке сајтове, колико се ћирилица користи у пословању, колико често људи бирају ћирилички лого, како се програмира на ћирилици, како се користи .срб домен за промоцију програмирања - поручује Дијана Милутиновић, сарадница за маркетинг и комуникације Регистра националног интернет домена.

Коментари 1
  • Generic placeholder image
    гаго 27.01.2021. 20:46
    Ако нестане ћирилица,нестаћемо и ми Срби!
Повезане вијести
Огласио се Тему поводом истраге ЕУ Огласио се Тему поводом истраге ЕУ
Српски језик у школама у Гламочу након готово три деценије Српски језик у школама у Гламочу након готово три деценије
Приступ интернету има 81,6 одсто домаћинстава Приступ интернету има 81,6 одсто домаћинстава
Најчитаније
  • Преминула млада репрезентативка БиХ
    17h 55m
    0
  • Погледајте како изгледа кућа у којој се крио Алија Балијагић
    16h 19m
    1
  • Данас славимо Светог Нектарија Егинског
    2h 17m
    0
  • Метеоролози упозоравају: "Слиједе бурна 24 сата"
    15h 11m
    0
  • Жељко Пржуљ: Лукавац 25
    13h 43m
    2