У Републици Српској од малигних болести годишње оболи у просјеку тридесетак дјеце, изјавила је Срни Љиљана Симурдић, предсједник Удружења родитеља дјеце обољеле од малигних болести "Искра", које је данас у парк- шуми у Слатини организовало хуманитарну шетњу/трку под називом "Искра наде".
Хуманитарна шетња организована је поводом "Златног септембра" и осам година од почетка рада Родитељске куће с циљем подизања свијести о раку код дјеце и проблемима са којима се суочавају за вријеме и након лијечења.
Симурдићева је навела да је кроз Родитељску кућу за осам година прошло 200 породица, појаснивши да у њој бораве и дјеца која нису из Бањалуке, него и са подручја других локалних заједница.
- Лијечење од малигних болести је дуготрајно, траје најмање пола година до годину дана. Током лијечења дјеца приме терапију и могу ићи кући, али да се не удаљавају од болнице зато што се некада морају брзо вратити у здравствену установу - рекла је Симурдићева.
Она је додала да Родитељска кућа има седам апартмана намијењених за боравак породица, а да се тренутно у њој налази шест породица, као и да постоји учионица за извођење наставе.
- То је врло битно за дјецу, а наставу у тој учионици изводе наставници из школа које одреди Министарство просвјете и културе Српске. Тиме дјеца не морају да полажу разреде, него кад заврше лијечење, могу да наставе похађати наставу у својим мјестима, са својим школским другарима - рекла је Симурдићева.
Она је нагласила да се већи број лијечења заврши успјешно и да велики број дјеце и породица које су боравиле у Родитељској кући постану пријатељи, додајући да родитељи који су све то успјешно прошли покушавају помоћи онима који су тренутно у сличним проблемима.