Испод цераде аутомобил мање рђа и још 9 заблуда које има већина возача

23.10.2020. 11:59
0
ИЗВОР: sibenik.in

Аутомобилска технологија слична је фудбалу, а већина возача мисли да све зна, премда је то "знање" утемељено на предрасудама и погрешним ставовима, пише хрватски стручњак из области саобраћаја Жељко Марушић.

Мотор мог аута не троши ни капи уља

Ова штетна заблуда има повезницу с познатом анегдотом о супрузи која је, бранећи супругу прекомјерно конзумирање вина, свакодневно контролисала је ли бачва напуњена до врха. А супруг је кришом из отвора на дну сипао вино, а горе сипао воду. Сваки мотор нужно троши моторно уље, јер трећи клипни прстен (стругач уља), задужен за стругање уља са стијенки, кад клип иде из горње у доњу мртву тачку, не оструже цјелокупни слој уља са стијенки цилиндара.

У противном, почело би убрзано трошење, с ризиком блокаде мотора. Због тога та мала количина заосталог уља у сљедећем циклусу изгори. Потрошња уља се повећава старењем, кад уз појачано изгарање треба рачунати и на цурење. Истовремено се количина надокнађује капањем неизгореног горива из цилиндара, односно пропуштањем на бризгаљкама, што се циједи у картер. То је посебно изражено код дизелаша. Дакле, не продужавајте интервал измјене, а ако желите добро свом мотору, уље с филтром измијените на десет хиљада метара, пише Марушић за Аутопортал.

Слика

Боље с мањком уља, него сипати различито?

Посебно је важно уклонити предрасуду о штетности мијешања моторних уља. То датира из старих времена, кад додаци у моторно уље нису били потпуно компатибилни. Данас су сви адитиви и сва уља на тржишту потпуно компатибилна и нема никаквих проблема с мијешањем. Поготово је бесмислено зазирати од преласка с једног на друго моторно уље. При томе је добро измијенити прочистач, а никакво испирање мотора није потребно нити препоручљиво.

Ако се упали лампица уља, одмах зауставите мотор и доспите уље, по могућности истих или сличних карактеристика. Ни у којем случају није боље возити с мањком уља, него сипати различито. Важно је да, чим се ниво уља спусти испод средине, између  цртица с ознакама "мин" и "маx" доспите га до близу горње цртице.

Љети се не смије сипати гориво "до чепа"?

Многи возачи мисле да љети није паметно пунити резервоар горива до врха, јер се тако повећава опасност од експлозије. То је потпуно погрешан закључак! Аутомобилски су резервоари горива потпуно сигурни и на највишим температурама, јер имају вентил кроз који излази вишак бензинских пара у атмосферу. Због тога вјероватно нисте никада чули да је резервоар нечијег аутомобила експлодирао у судару (пожари и експлозије се догађају из других разлога). Ако се може говорити о теоретској опасности, онда је празан резервоар, испуњен бензинским парама, опаснији од пунога.

Слика

Вожња с горивом "на резерви" није штетна?

Вожња с мало горива у резервоару вишеструко је штетна, јер је концентрација нечистоћа у гориву највећа. Премда гориво пролази кроз филтер, повећава се ризик да недовољно чисто гориво убрза трошење прецизних клизних плоха и досједа бризгаљки "електромотор набавне пумпе", уроњене на дну резервоара, хлади тим горивом, па се с мањком горива повећава ризик прегријавања и прегарања. Учесталом вожњом с упаљеним сигналом мањка горива излажете се ризику да останете без горива, што је у вожњи сигурносни проблем, а накнадно покретање дизелаша није једноставно и захтијева одлазак у сервис, па све може испасти скупо.

На великим врућинама снизити притисак у гумама?

И љети и зими треба бити прописан притисак у гумама, а врло је важно, ако се иде на пут с пуним аутомобилом, гуме надувати на притисак за пуно оптерећење. Опасна је заблуда да љети треба снижавати притисак у гумама, јер се оне због тога појачано деформишу те се додатно загријавају и убрзано троше, а истовремено прије проклизавају. Дакле, снижавање притиска у гумама љети је вишеструко штетно и опасно, поготово ако возите с пуним оптерећењем. Резервна гума треба бити надувана 0,2 бара више.

Слика

Љети, на сунцу, треба покривати гуме?

Савремене гуме садрже UV стабилизаторе, које их штите од штетног сунчевог зрачења и адитиве против старења, те су отпорне на сунчеве зраке. Због тога их љети не треба покривати, иако је за аутомобил "здравије" да је у хладу. Неколико сати на највећој врућини за гуме није никакав проблем. Пуно је важније пазити да се код паркирања близу плаже не иде на оштро камење, које може лако оштетити мекане бокове гуме.

Замјенски дијелови једнако су квалитетни као и оригинални?

Мада многи не вјерују, оно што више кошта, више и вриједи. Оригинални дијелови направљени од квалитетнијих материјала, бољом технологијом и изведбом су додатно контролисани. Заборавља се да је једнак трошак уградње доброг и лошег дијела. Kад дио откаже, губи се једно и друго, а у многим случајевима угрожава се безбједност вожње. Али, то не значи да замјенски дијелови нису довољно добри. Ако испуњавају "BP" цертификат потпуно задовољавају потребе аутомобила у сервисном интервалу, али немају "стратешку резерву" за прекорачења интервала измјене и додатна оптерећења.

Слика

Ниски су обртаји мотора пожељнији од високих?

За мотор је најбоље да ради у средњем режиму обртаја, у подручју највећег момента (код дизелаша око 2500/мин, код бензинаца око 3000/мин). Многи мисле да су ниски обртаји здрави за мотор, а тада је подмазивање и хлађење лоше те лако долази до сувог трења. Штету изазивају и повећане вибрације, поготово ако се ниским окретајима вози при великом оптерећењу. Дакле, прениски обртаји су једнако штетни као и превисоки, мотор се дословце уништава, а и потрошња горива је већа него у оптималном подручју.

Kад ауто дуже стоји извадити акумулатор?

Многи, кад ауто дуже стоји, ваде акумулатор из аутомобила. Тиме раде двије користи - акумулатору се продужава вијек, јер се струја мање губи те је на субом и не прехладном мјесту. Такође, тиме се смањује ризик крађе. Али све што тиме "добију на мосту, изгубе на ћуприји", јер се знатно убрзава рђање каросерије. Наиме, кад је акумулатор у аутомобилу, минус пол је спојен на масу те се на површини лима ствара негативан набој који учинковито штити површину лима од оксидације (рђања). Због тога је, кад ауто дуже стоји препоручљиво повремено паљење мотора, ради заштите његове унутрашњости и допуњавања акумулатора, што штити каросерију.

Испод цераде аутомобил мање рђа?

Ух, каква заблуда. Срећом, цераде за покривање аутомобила све мање се користе, а и они који то раде вјероватно не знају да је од тога више штете него користи. Наиме испод покривача се скупља влага, нема провјетравања па влажан амбијент траје данима. То погодује и стварању микроорганизама, који испуштају штетне твари, што убрзава корозију. Може доћи и до штетног испуштања боје цераде на лим. Церада је корисна као заштита од гребања и оштећења.

Коментари 0
Повезане вијести
Припремите се за зиму: Како продужити вијек трајања вашег аутомобила Припремите се за зиму: Како продужити вијек трајања вашег аутомобила
Пет важних савјета којих се треба држати у вожњи Пет важних савјета којих се треба држати у вожњи
Сами провјерите акумулатор пред зиму Сами провјерите акумулатор пред зиму
Најчитаније
  • Преминула млада репрезентативка БиХ
    20h 51m
    0
  • Погледајте како изгледа кућа у којој се крио Алија Балијагић
    19h 15m
    2
  • Данас славимо Светог Нектарија Егинског
    5h 13m
    0
  • Метеоролози упозоравају: "Слиједе бурна 24 сата"
    18h 7m
    0
  • Жељко Пржуљ: Лукавац 25
    16h 39m
    2