Њемачка Канцеларија за статистику (Destatiс) објавила је истраживање у којем упоређује цијене у 36 европских држава. Узете су цијене из јула ове године, које показују да је у Европи најскупљи живот у Швајцарској, док је најјефтинији у Турској.
- Било ради посла, студија или одмора, међународно поређење нивоа цијена за приватну потрошњу помаже при планирању вашег прорачуна за боравак у иностранству - наводе из њемачке Канцеларије за статистику.
Швајцарска најскупља за живот у Европи, Турска најјефтинија
- Трошкови живота били су најскупљи у Швајцарској у јулу 2021. године. Тамо је ниво цијена био више од половине (+51 одсто) виши него у Њемачкој. Насупрот томе, трошкови живота у Турској били су готово двије трећине (-64 одсто) нижи него у Њемачкој, стога су били најнижи од свих земаља које су поређене - истичу у саопштењу за медије.
Када је ријеч о Хрватској, у њој је живот 36 одсто јефтинији него у Њемачкој.
Осим у Швајцарској, трошкови живота такође су били већи у већини њемачких сусједних земаља него у Њемачкој. У Данској су потрошачи морали платити 28 одсто више за куповину репрезентативне корпе. У Луксембургу је ниво цијена био виши за 25 одсто. У Низоземској је разлика у цијени према Њемачкој била +7 одсто, у Белгији и Аустрији по +5 одсто, а у Француској +4 одсто.
Поређење с другим европским земљама показује неке огромне разлике у трошковима живота: они су били 40 одсто већи на Исланду и 30 одсто већи у Норвешкој него у Њемачкој.
Насупрот томе, живот је у Пољској 46 одсто јефтинији од оног њемачког, а у Чешкој 28 одсто.
У Хрватској је хљеб само један одсто јефтинији него у Њемачкој
Уопштено су цијене мање у источној него у западној Европи. У Бугарској, Румунији и Босни и Херцеговини трошкови живота су око 50 одсто нижи у односу на Њемачку. Литванија и Хрватска су по 36 одсто испод њемачког нивоа цијена, Шпанија 13 и Италија 9 одсто.
У Хрватској су цијене хране и пића осам одсто ниже него у Њемачкој, док је цијена хљеба само један одсто мања. Месо је 15 одсто јефтиније него у Њемачкој, риба 29 одсто, а млијечни производи и јаја пет одсто. Воће и поврће је 16 одсто јефтиније, но зато су алкохолна пића 17 одсто скупља него у Њемачкој.
Цигарете су 37 одсто јефтиније, обућа и одјећа 16 одсто, а ресторани и хотели су јефтинији у просјеку 19 одсто.
За куповну моћ нису важне само цијене, већ и висина плате
Подаци се темеље на резултатима Европског програма компарације о паритетима куповне моћи Статистичке канцеларије Европске уније и прорачунима њемачког Федералног завода за статистику. У обзир је узет ниво цијена за 15 категорија, укључујући храну и пиће, енергију, ресторане и хотеле.
Паритети куповне моћи утврђују се на темељу националних истраживања цијена и представљају куповну моћ националних валута у различитим земљама. У свом најједноставнијем облику паритети куповне моћи су омјери цијена за исти производ у двије земље у одговарајућим националним валутама. Паритети куповне моћи показују колико валутних јединица одређена количина робе и услуга кошта у различитим земљама.
Но, да би подаци о цијенама били стављени у прави контекст, треба навести и која је просјечна плата у Њемачкој односно у Хрватској. Просјечна мјесечна нето плата у Хрватској је нешто већа од 7.000 куна, дакле мање од хиљаду евра, док је у Њемачкој просјечна мјесечна плата око 2.500 евра.
Дакле, Хрвати заправо имању много мању куповну моћ од Нијемаца, јер иако имају већином ниже цијене истих производа у трговинама, имају и мање новаца за куповину тих производа.