Из буџета на свим нивоима у БиХ нетранспарентно подијељен 121 милион КМ

28.01.2022. 19:43
0
ИЗВОР: CAPITAL.ba

Из Буџета на свим нивоима власти у Босни и Херцеговини је 2020. и 2019. години на углавном нетранспарентан начин подијељен 121 милион марака удружењима и фондацијама, а оно што посебно забрињава јесте све чешћа појава сукоба интереса гдје бројне функционере можемо видјети и у управама удружења и фондација који из буџета добијају огроман новац.

Када је у питању Република Српска можемо примијетити да према Закону о спречавању сукоба интереса у органима власти у Српској изабрани представници, носиоци извршних функција и савјетници не могу бити чланови органа, предсједници или директори удружења или фондација која се финансирају из буџета Републике или јединице локалне самоуправе у укупном годишњем износу већем од 100.000 КМ.

Умичевић "прескочио" огроман праг

Иако је праг од 100.000 КМ годишње огроман и највиши у односу на друге нивое власти, Маринко Умичевић који је у управи Рукометног клуба „Борац М:тел“ из Бањалуке, а истовремено и одобрник СНСД-а у Скупштини града Бањалука успио је ипак доћи у сукоб интереса.

Тако је према подацима из Базе коју је формирала организација Транспаренцy интернатионал у БиХ (ТИ БиХ) овај клуб од Града Бањалука у години пандемије добио грант у износу од 126.867 КМ.

Како је Capital већ објавио, након што смо га позвали за изјаву тражећи од њега да прокоментарише како је могуће да је РК “Борац М:тел” добио овај новац иако је Умичевић у исто вријеме био и одборник и у управи овог клуба он је брутално извријеђао новинарку Бојану Нинковић и главног и одговорног уредника Capital-a Синишу Вукелића.

- Какве ја везе имам с тим “Борац” то добија већ 20 година - рекао је Умичевић једну реченицу везано за тему.

Иако није прекршио Закон, новац је из касе Града Бањалука добио и бивши одборник и директор Центра за развој пољопривреде и села Бањалука Драшко Илић, који је уједно и на челу Фудбалског клуба „Крупа на Врбасу“.

Тај клуб добио је, према поменутим подацима, новац у два наврата и то 2020. године 38.317 КМ и 2019. године 78.000 марака.

Борачка организација за двије године добила 250.000 КМ

У сукобу интереса су осим Умичевића били и два одборника у Скупштини општине Прњавор Богољуб Санчанин и Владо Живковић.

Њих двојица су били одборници у прошлом сазиву прњаворске Скупштине. Иако су у скупштинске клупе доспјели као кандидати СДС-а они су из те странке искључени већ у децембру 2016. године, да би мандате завршили као самостални одборници.

Живковић и Санчанин су у току 2019. и 2020. године били на челу Борачке организације Прњавор која је у том периоду од општине Прњавор добила скоро 250.000 КМ, тачније у 2020. години су у два наврата добијали средства, и то једном у износу од 100.000 КМ и једном од 27.000 марака, док су у 2019. години инкасирали један износ 89.300 марака и један од 30.000 КМ.

С друге стране, у изјави за Capital Владо Живковић тврди да је то што је објављено лаж, те да нема намјеру да овом порталу објашњава било шта.

- Званично имате податке Буџета, отворите све и један општински Буџет и видјећете да то није тачно. Толико је мој коментар. Нико се није удостојио да провјери да ли је то тачно, а тачно је да сам поднио кривичну пријаву за лаж - истакао је Живковић.

И док Живковић тврди да се ради о лажним подацима, у ТИ БиХ истичу да су ови подаци из базе формирани на основу званичних података општине Прњавор, те да податке о поменутим грантовима можемо пронаћи на сљедећем линку.

Актуелни предсједник Борачке организације Прњавор Богољуб Санчанин у изјави за Capital истиче да је на мјесто предсједника те организације избран крајем априла 2019. године.

- Чињеница је да је грант износио 89.300 КМ, док други наведени износ (мисли се на износ од 30.000 марака добијен у 2019. години) нису средства са позиције гранта, односно ради се о средствима за измирење раније створених обавеза, тј обавеза из претходног периода - појаснио је Санчанин за Capital.

Такође је нагласио да је грант за 2020. годину по усвојеном буџету општине Прњавор износио 100.000 КМ, а да је у складу са извршењем Буџета општине на рачун Борачке организације уплаћен износ од 91.132 КМ.

- Остала приходована средства из Буџета општине (овдје се мисли на износ од 27.000 КМ добијен у 2020. години) нису са позиције гранта, него се ради о о средствима за измирење раније створених обавеза - истакао је Саначанин у писаној изјави за Capital.

Важно је напоменути да је са становишта Закона о спријечавању сукоба интереса потпуно свеједно са које је буџетске позиције новац исплаћен, оно што је битно је да то не смије прелазити износ од 100.000 КМ годишње.

Иако су износи од 30.000 КМ у 2019. години и 27.000 марака у 2020. години служили за измирење раније створених обавеза, Закон о спријечавању сукоба интереса је изричит и каже, као што је већ напоменуто, да изабрани представници, носиоци извршних функција и савјетници не могу бити чланови органа, предсједници или директори удружења или фондација која се финансирају из буџета Републике или јединице локалне самоуправе у укупном годишњем износу већем од 100.000 КМ.

Средства добијали и директори јавних предузећа

Оно што је у РС велика мана Закона о спречавању сукоба интереса је да директори јавних предузећа не спадају у групу људи којима би било законски забрањено да буду у управи удружења и фондација које примају више од 100.000 КМ из Буџета.

Осим што се залажу да се спусти огроман новчани праг, у организацији ТИ БиХ, константно подржавају и уврштавање директора јавних предузећа у овај Закон.

Управо ову ману је искористио предсједник ФК „Радник“ из Бијељине Предраг Перковић који је био и директор бијељинског водовода.

Поменути клуб је добио чак 600.000 КМ за двије године од Града Бијељина, у години пандемије 300.000 марака и у 2019. години исто толико.

Поред Перковића, своју шансу је искористио Миодраг Јевтић који, осим што је директор јавног предузећа „Зворник стан“, уједно је и предсједник Управног одбора ФК „Дрина“ Зворник.

Тај клуб је од града Зворника добио 237.350 КМ у 2020. години, као и скоро 300.000 марака у 2019. години.

Новац „капље“ и страначким пуленима

Иако ни то, нажалост, не представаља кршење Закона велики је број људи блиских политичким партијама који су чак били и њихови кандидати на изборима, а који су на челу удружења и фондација који су добијали новац из Буџета.

Иако се није прославио као кандидат за одборника колације СДА/СББ у Скупштини општине Вукосавље на Локалним изборима 2016. године, Асим Кумбарић, донедавни предсједник Фудбалског клуба „Слога“ Јакеш је у 2020. години за овај клуб из Буџета града Добоја успио инкасирати чак 306.000 КМ.

Овај клуб је толико посебан да је од Града Добоја у години пандемије чак 16 пута добио новац и тако сакупио, како је већ поменуто, суму од чак 306.000 марака.

Траљић: Пооштрити Закон на свим нивоима

Срђан Траљић из организације ТИ БиХ која је формирала базу која приказује која удружења добијају јавна средства и у коју сврху казао је да је регистар објављен управо да послужи новинарима, али и свим грађанима који желе указати на корупцијских ризик у области расподјеле грантова удружењима и фондацијама.

- Оно што смо ми засад идентификовали су неких четрдесетак функционера у БиХ који су имали своја удружења, а истовремено су примали грантове са више нивоа власти. Ова појава је регулисана законом о сукобу интереса, али није иста на свим нивоима - истакао је Траљић.

Говорећи о овом Закону у РС Траљић је подсјетио да је праг 100.000 КМ, а можете бити функционер и у исто вријеме имати неколико удружења.

- Можете фактички бити функционер и имати четири удружења и свако од њих може добити по 100.000 марака и ви нећете бити у сукобу интереса . У ФБиХ је тај праг на 10.000 КМ односно на 50.000 за удружења из области културе и спорта, док је у Брчко дистрикту закон најоштрији и то је 10.000 КМ - рекао је Траљић.

Нагласио је потребу усклађивања поменутих закона и пооштравања одедби за све у правцу Закона који је усвојен у Брчко дистрикту.

- Грантови се дијеле нетранспаретно. Неки без јавног позива. И гдје има јавног позива нема неких мјерљивих критеријума, и све зависи од субјективне оцјене чланова комисије. Ми смо идентификовали преко 800 кандидата на протеклим изборима који су истовремено били на челу удружења. То нам говори да странке не препуштају контролу над тим средствима која су огромна - упозорио је Траљић.

Коментари 0
Повезане вијести
Узбуне о несталој дјеци објављиваће се и на банкоматима у Српској Узбуне о несталој дјеци објављиваће се и на банкоматима у Српској
Није прихваћен вето на Изборни закон и Закон о референдуму Није прихваћен вето на Изборни закон и Закон о референдуму
Обиљежавање Дана Игманске бригаде Војске Републике Српске Обиљежавање Дана Игманске бригаде Војске Републике Српске
Најчитаније
  • Партизан мијења име!
    17h 3m
    4
  • Одржан Форум за безбједност општине Источно Ново Сарајево
    21h 36m
    0
  • Ухапшен Грузијац због пљачке два милиона марака у Бањалуци
    19h 10m
    2
  • Дјечији сајам 8. и 9. јуна у Источном Сарајеву
    20h 16m
    0
  • Није прихваћен вето на Изборни закон и Закон о референдуму
    20h 38m
    0