Једино превозници у Српској остали кратких рукава

20.04.2022. 09:42
0
ИЗВОР: nezavisne.com

Удружење послодаваца саобраћаја и веза Републике Српске писало је, други пут од почетка ове године, Влади Српске, тражећи помоћ да преброде кризу, а у допису се наводи да су у земљама у окружењу, па и региону, спроведене или се још спроводе мјере подршке овој бранши.

- Те мјере су, рецимо, уплата помоћи предузећима у износу од 500 евра по запосленом раднику мјесечно у Хрватској, уплата износа од 1.000 евра по регистрованом аутобусу мјесечно у Србији, поврат пореза и акциза на потрошено гориво (Словенија, Хрватска, Србија), ослобађање у висини 50 одсто ПДВ-а за превоз путника (Србија) итд - наводи се у овом допису.

Захтјев за нови пакет помоћи превозницима у друмском саобраћају за период од августа 2021. до јануара 2022. године, послат је на неколико адреса, укључујући и Радована Вишковића, предсједника Владе Српске.

- Почетком 2022. године обратили смо вам се за помоћ у виду уплате пореза и доприноса на исплаћене плате, за период август 2021 – јануар 2022. године, односно за укупно шест мјесеци, усљед огромних губитака и тешке ситуације у којој се налази сектор јавног превоза путника у друмском саобраћају - наводи се у овом захтјеву, који је у посједу "Независних новина".

Тврде превозници да из Владе Републике Српске још нису одговорили на тај, први допис, те су, напомињу, поново присиљени да им се обрате са истим захтјевом, у још тежим околностима, у условима енормног раста цијена, прије свега основног енергента за њихов рад - нафте.

- Свјесни смо досадашње обезбијеђене помоћи и захвални смо премијеру и цјелокупној Влади на разумијевању свих наших проблема, али и значаја који овај сектор има на комплетна друштвена и привредна кретања у Српској, те чињенице да би без досадашње помоћи већина предузећа у овом сектору била угашена, а радници би остали без посла - истиче се у допису Удружења послодаваца саобраћаја и веза Републике Српске.

Како наводе, проблеми који су се јавили у сектору јавног превоза путника нису усамљени само у Српској, већ су погођена сва предузећа из ове бранше у окружењу, Европи, али и у читавом свијету. Проблеми су, истичу, почели са пандемијом, а затим је услиједио рат у Украјини и незапамћен скок цијена.

- Из тог разлога већина земаља, како у окружењу, тако и у остатку Европе, приступила је обезбјеђењу мјера за помоћ и очување капацитета у јавном друмском превозу путника, и те мјере у већини земаља су још увијек на снази - истичу превозници.

Додали су, такође, да у неким земљама постоје и мјере као што су поврат акциза на гориво, поврат и ослобађање од накнаде за путарине, диференцирана стопа ПДВ-а за услугу превоза путника, повлаштена стопа доприноса на плате радника итд, док, како напомињу, у БиХ и Републици Српској не постоје такве повластице и олакшице.

Из Владе Републике Српске нису одговорили на упит Независних у вези са овом тематиком.

Коментари 0
Повезане вијести
Берјан: Вратићемо понос српској униформи, љекару, учитељу Берјан: Вратићемо понос српској униформи, љекару, учитељу
На колико територије Српске "вреба" опасност од мина На колико територије Српске "вреба" опасност од мина
Почела исплата додатака за март Почела исплата додатака за март
Најчитаније
  • Младић се заглавио у лифту факултета па пропао кроз отвор
    22h 40m
    0
  • Тешка незгода у Сарајеву, има повријеђених
    5h 54m
    0
  • Александар Вуковић и Лана Бјелица најбољи спортисти општине Источна Илиџа за 2024. годину
    21h 56m
    0
  • Наш циљ је стабилна и јака Српска у оквиру дејтонске БиХ
    21h 11m
    0
  • Пјешак погинуо, возач побјегао
    8h 32m
    0