Прољећно цвијеће један је од бројних разлога због којих се веселимо топлијим данима, а међу бројним врстама тешко је издвојити само једно као најпосебније - јер уживамо у цвјетању магнолија, зумбула, али и јоргована, најмириснијег прољећног цвијећа.
Јоргован има велики број сорти, а цвјетови су му обично љубичасти, али постоје и бијели, свијетложути и розе примјерци. Неке од тих боја прати симболика, па тако розе јоргован говори о првој љубави, а бијели упућује на невиност, због чега се често дарује у букетима. Њежнољубичасти, тамне боје патлиџана или пак бијели и роскасти - јорговани су у свакој својој боји увијек бујни, миомирисни и романтични.
Цвјетају кратко и ријетко
Прекрасни јорговани цвјетају тек око три седмице у години, веома су њежни те лако вену, а животни вијек у вази им можете продужити ако им сваки дан мијењате хладну воду те их подрезујете - тако ће свакој просторији подарити дозу романтике, неодољивог мириса и проље'не свјежине. Кључно је да искористите пероиод њиховог цвјетања, које обично започиње у априлу, јер они кроз три до четири седмице губе своје мирисне цвјетове те остају само зелени листови.
Украсна биљка љековитих својстава
Јорговани садрже иридоиде, који представљају најобилније и најдјелотворније фитонутријенте које биљка производи за своју самоодбрану, лигнане и друге спојеве попут флавоноида и сесквитерпена. У обичном јорговану пронађени су минерали и аминокиселине. Резултати су потврдили и да цвјетови и листови јоргована садрже 15 макро и микро елемената, од којих је најзаступљенији силицијум. Присутно је до 15 аминокиселина, од којих су високозаступљене аспарагинска и глутаминска киселина.
За конзумацију се користе сирови цвјетови или се мотају па прже као помфрит. Конзумација сирових цвјетова може помоћи у случају вјетрова и затвора. Помало су горки и дјелују тако да исушују усну шупљину. Лишће и плодови јоргована користе се за превентиву рецидива болести, средство против грознице, тоник и средство које уништава и помаже код избацивања цријевних паразита. Као тоник се може користити захваљујући чињеници да има астрингентско својство па стеже и суши кожу.
Примјена у козметици
Јорговани се често користе и у козметици, посебно код израде парфема. Од цвјетова јоргована производи се уље које се тада користи у парфемима. Од цвјетова јоргована може се направити и мирисни уљни мацерат, који се користи за његу тијела и масажу.
Симболика јоргована
Свако цвијеће има одређену симболику, па тако и јорговани. Љубичасти јорговани, који су по мишљењу многих и најљепши, симбол су тако невине, прве љубави и заљубљености. Сматра се наиме како су они сјајан приказ првих заљубљивања, која су често опојна и сензационално емотивна, али и кратког трајања - баш као и цвијет јоргована.
Историја
Јорговани су дошли у Европу у 16. вијеку из Азије, а људи су се толико заљубили у ову биљку да су кроз вијекове успјели створити више од хиљаду сорти јоргована. Ова је биљка најпопуларнија у Сједињеним Америчким Државама, гдје се сваке године широм земље у прољеће одржавају и фестивали јоргована, као и такмичења у којима се врсни вртари надмаћу у томе чији је јоргован најљепши и најмириснији.