Proljećno cvijeće jedan je od brojnih razloga zbog kojih se veselimo toplijim danima, a među brojnim vrstama teško je izdvojiti samo jedno kao najposebnije - jer uživamo u cvjetanju magnolija, zumbula, ali i jorgovana, najmirisnijeg proljećnog cvijeća.
Jorgovan ima veliki broj sorti, a cvjetovi su mu obično ljubičasti, ali postoje i bijeli, svijetložuti i roze primjerci. Neke od tih boja prati simbolika, pa tako roze jorgovan govori o prvoj ljubavi, a bijeli upućuje na nevinost, zbog čega se često daruje u buketima. Nježnoljubičasti, tamne boje patlidžana ili pak bijeli i roskasti - jorgovani su u svakoj svojoj boji uvijek bujni, miomirisni i romantični.
Cvjetaju kratko i rijetko
Prekrasni jorgovani cvjetaju tek oko tri sedmice u godini, veoma su nježni te lako venu, a životni vijek u vazi im možete produžiti ako im svaki dan mijenjate hladnu vodu te ih podrezujete - tako će svakoj prostoriji podariti dozu romantike, neodoljivog mirisa i prolje'ne svježine. Ključno je da iskoristite peroiod njihovog cvjetanja, koje obično započinje u aprilu, jer oni kroz tri do četiri sedmice gube svoje mirisne cvjetove te ostaju samo zeleni listovi.
Ukrasna biljka ljekovitih svojstava
Jorgovani sadrže iridoide, koji predstavljaju najobilnije i najdjelotvornije fitonutrijente koje biljka proizvodi za svoju samoodbranu, lignane i druge spojeve poput flavonoida i seskviterpena. U običnom jorgovanu pronađeni su minerali i aminokiseline. Rezultati su potvrdili i da cvjetovi i listovi jorgovana sadrže 15 makro i mikro elemenata, od kojih je najzastupljeniji silicijum. Prisutno je do 15 aminokiselina, od kojih su visokozastupljene asparaginska i glutaminska kiselina.
Za konzumaciju se koriste sirovi cvjetovi ili se motaju pa prže kao pomfrit. Konzumacija sirovih cvjetova može pomoći u slučaju vjetrova i zatvora. Pomalo su gorki i djeluju tako da isušuju usnu šupljinu. Lišće i plodovi jorgovana koriste se za preventivu recidiva bolesti, sredstvo protiv groznice, tonik i sredstvo koje uništava i pomaže kod izbacivanja crijevnih parazita. Kao tonik se može koristiti zahvaljujući činjenici da ima astringentsko svojstvo pa steže i suši kožu.
Primjena u kozmetici
Jorgovani se često koriste i u kozmetici, posebno kod izrade parfema. Od cvjetova jorgovana proizvodi se ulje koje se tada koristi u parfemima. Od cvjetova jorgovana može se napraviti i mirisni uljni macerat, koji se koristi za njegu tijela i masažu.
Simbolika jorgovana
Svako cvijeće ima određenu simboliku, pa tako i jorgovani. Ljubičasti jorgovani, koji su po mišljenju mnogih i najljepši, simbol su tako nevine, prve ljubavi i zaljubljenosti. Smatra se naime kako su oni sjajan prikaz prvih zaljubljivanja, koja su često opojna i senzacionalno emotivna, ali i kratkog trajanja - baš kao i cvijet jorgovana.
Istorija
Jorgovani su došli u Evropu u 16. vijeku iz Azije, a ljudi su se toliko zaljubili u ovu biljku da su kroz vijekove uspjeli stvoriti više od hiljadu sorti jorgovana. Ova je biljka najpopularnija u Sjedinjenim Američkim Državama, gdje se svake godine širom zemlje u proljeće održavaju i festivali jorgovana, kao i takmičenja u kojima se vrsni vrtari nadmaću u tome čiji je jorgovan najljepši i najmirisniji.