Начелник општине Пале Бошко Југовић је ове године на локалним изборима у Републици Српској освојио други мандат заредом, те ће на мјесту „првог човјека“ општине Пале остати и наредне четири године.
Југовић је у интервјуу за портал Катера говорио о бројним инфраструктурним пројектима, које ће општинско руковдство настојати реализовати у наредне четири године.
Он је истакао да су у претходне четири године много радили и доста тога урадили, те да он лично то не мјери задовољством, већ одговорношћу према општини коју треба да манифестује сваки начелник.
Идејни пројекат новог градског парка /фото: Паљанске новости
Колико сте задовољни реализованим инвестицијама и пројектима у протеклом мандату?
Бошко Југовић: Имајући у виду све околности, почев од оних политичке природе и чињенице да као начелник више од двије године нисам имао скупштинску већину, па до оних које је донијела пандемија вируса корона, изнијећу оцјену да нисам незадовољан, штавише, сматрам да смо у протеклом мандату реализовали и започели реализацију значајних пројеката који у озбиљној мјери унапређују инфраструктуру на подручју општине Пале.
Ако кажем да смо удвостручили вриједност капиталних инвестиција из општинског буџета и та издвајања подигли на 14 милиона КМ, да смо потпуно и фазно изградили, реконструисали и асфалтирали 18 километара градских улица и локалних путева кроз више од осамдесет појединачних пројеката тог типа, поставили десет километара нове јавне расвјете, у водоводну и канализациону мрежу уложили преко два милиона КМ, из милионског губитка подигли предузеће „Комунално“ које је сада у стању и да набавља нову механизацију, санирали градску депонију и елиминисали дугогодишњи загушујући дим који је напросто био велики еколошки проблем за насеље Љубогошту, па и сам централни дио Пала, санирали и уредили корито ријеке Миљацке, вратили Одјељење Основног суда Соколац, те урадили још низ вриједних подухвата попут санације спомен-обиљежја и директне подршке ОЦ „Јахорина“ у износу од милион КМ, онда је сасвим јасно и што можемо рећи да смо радили и доста тога урадили, а ја лично то не мјерим задовољством већ одговорношћу према општини коју треба да манифестује сваки начелник, јер су га грађани и бирали и дали му повјерење да на најбољи могући начин управља јавним новцем у интересу локалне заједнице коју предводи.
Какав је Ваш план и програм развоја општине у наредне четири године?
Бошко Југовић: План и програм даљег развоја општине Пале утемељен је на наставку великих пројеката које смо већ започели, почев од скорог завршетка новог објекта вртића и повећања његовог капацитета за још 130 мјеста, завршетка изградње великог мултифункционалног парка, преко пола милиона КМ вриједног пројекта санације и реконструкције објекта Дома здравља у складу са стандардима енергетске ефикасности, изградње Музеја Одбрамбено-отаџбинског рата Републике Српске, као и наставка заиста капиталног пројекта изградње новог топловода и топлане, којим бисмо за наредних неколико деценија ријешили питање постојања квалитетног система даљинског гријања у Палама.
Изградња новог топловода /фото: Паљанске новости
Ово су пројекти чија укупна вриједност је вишемилионска и ту смо имали и имаћемо и финансијску подршку виших нивоа власти. Наравно, наставићемо са улагањима у путну и комуналну инфраструктуру, свим подстицајним мјерама, издвајањима по основу пронаталитетне политике, стипендија, социјалних давања, грантовима за спорт и културу, невладин сектор...
Не треба занемарити ни чињеницу да је већ извјесна реализација пројеката Владе Републике Српске као шту су изградња нове савремене зграде Полицијске управе Источно Сарајево, чија вриједност премашује пет милиона КМ, те изградња нових садржаја и затвореног базена за Факултет физичког васпитања и спорта у и поред дворане „Пеки“, што је пројекат чија је вриједност око три милиона КМ. Очекујемо и почетак реализације мега-пројекта изградње нове гондоле Пале-Јахорина, најављена је пет милиона КМ вриједна потпуна реконструкција саобраћајнице до олимпијске планине, а свакако је пред Јахорином и нови, велики, десетине милиона КМ вриједан инвестициони циклус, док је у финалној фази и формализовање уговора у вези са санацијом и уређењем корита Репашнице и изградњом недостајућег колектора, чија вриједност је нешто већа од милион КМ.
Који су то кључни инвестициони пројекти који ће обиљежити Ваш наредни мандат и колико новца ће бити уложено у њихову реализацију?
Бошко Југовић: У претходном одговору највећим дијелом је обухваћено и ово питање, и јасно је да из реализације поменутих пројеката проистиче и унапређење укупног пословног амбијента, а то је, опет, сегмент којем у овом мандату желимо посветити још већу пажњу.
Такође, нисам поменуо да ћемо озбиљно разматрати све параметре и радити на евентуалној реализацији пројекта гасификације Пала, низа пројеката енергетске ефикасности на стамбеним зградама, изградњи рекреативне спортске инфраструктуре у нашим мјесним заједницама.
Конкретно, из реченог се може закључити да ће општина Пале, Влада Републике Српске, Савјет министара БиХ и међународне финансијске институције, са којима ћемо највјероватније и тражити најповољнији аранжман у случају изградње новог система даљинског гријања, на подручју наше општине у наредном четворогодишњем мандату уложити преко 100 милиона КМ, што ће Палама донијети сасвим нову развојну димензију. Тај развој је и до сада био динамичан и видљив, а немам дилему да ћемо за неколико година моћи да говоримо о Палама као једној од најразвијенијих општинских средина у Републици Српској.
Какви су Вам планови када се ради о привлачењу нових инвеститора у општину Пале, посебно у индустријску зону „Фамос“?
Бошко Југовић: Отворени смо за сарадњу са свим потенцијалним инвеститорима и спремни и на то да као општина дамо значајне олакшице свима онима који покажу озбиљност и доставе јасне финансијске гаранције у смислу реализације својих пројеката и запошљавања радника. Ми смо и у случају фирме „Галенс“, која гради велики хотелски капацитет на Јахорини, показали сусретљивост и спремност да као локална заједница олакшамо реализацију пројеката.
Када је у питању индустријска зона у кругу некадашњег „Фамоса“, наравно да смо спремни да озбиљним инвеститорима чак и бесплатно уступимо објекте и инфраструктуру уколико нам јасно предоче планове и идеје који су реално оствариви. Бићу потпуно јасан и отворен, општина Пале је и купила имовину бивше фабрике у стечају да би је заштитила од разноразних мешетара који су покушавали да је добију јефтино, док су пословни планови које су представљали били, у најмању руку, површни и неискрени.
Ми сада имамо озбиљну имовину, у одређеној мјери смо обештетили и бивше раднике и јасни смо када кажемо да смо апсолутно отворени за сарадњу са инвеститорина, да их подстичемо да дођу, да нудимо бројне олакшице, али и да од њих очекујемо искрене намјере и бизнис-планове који су оствариви и „покривени“ одговарајућим гаранцијама финансијске природе.
Фото: Паљанске новости
Да ли је реално очекивати већа издвајања средстава из буџета за подстицаје, конкретно за привреднике и пољопривреднике?
Бошко Југовић: Ово питање требало је да поставите много раније, јер је општина Пале у протеклом мандату утростручила средства по основу подстицаја за пољопривреду и предузетништво и подигла их на 750. 000 КМ. Тиме смо јасно показали наше опредијељење да помажемо ове области и ми ћемо и убудуће, у сарадњи са ресорним министарством, томе посвећивати озбиљну пажњу.
Чињеница је да је пандемија донијела одређено смањење буџетског прилива на свим нивоима и то ће се у наредној години готово извјесно одразити и на локалне буџете, али смо оптимисти да ће и ова пошаст проћи и да ће услиједити опоравак привреде и враћање ситуације у неке, назовимо нормалне оквире, послије чега ћемо ићи ка остварењу циља да подстицаје на годишњем нивоу подигнемо на милион КМ.
На који начин видите рјешавање проблема социјално-угрожених категорија и евентуално смањење њиховог броја, у смислу проналаска посла за радно способне чланове?
Бошко Југовић: Преко Центра за социјални рад и буџетских средстава општине, из којих смо у протеклом мандату по основу социјалних давања издвојили близу 400. 000 КМ, настојали смо да олакшамо материјални положај ове категорије станвништва. У општинским предузећима запослено је и неколико радника из домаћинстава која имају статус социјално-угрожених, а наше стално настојање и јесте да тамо, гдје год се укаже упражњено радно мјесто приликом пензионисања неког радника, радно ангажујемо некога из вишечланих или породица у којима нико не ради.
Тешко је задовољити све потребе тог типа, али да је наше опредијељење да помогнемо искрено, видљиво је из низа појединачних примјера.
Према посљедњим информација, у општини Пале је остало мање од тридесеторо незапослене дјеце погинулих бораца. Хоће ли њихов статус бити ријешен и колику бригу посвећујете тим категоријама?
Бошко Југовић: Да, тренутно је на подручју општине 28 незапослене дјеце погинулих бораца, с тим да треба подсјетити да је четворо њих са средњом стручном спремом уз подршку општине Пале и ЗЗЗ РС почело да одрађује приправнички стаж, што значи да на радни ангажман сада чека 24 дјеце погинулих бораца, од којих је њих 17 са ВСС.
Као локална самоуправа ћемо се трудити да тај статус буде што прије ријешен, али је нереално очекивати да било која општина има капацитет да то самостално уради, па очекујемо да ћемо у том смислу и убудуће имати подршку републичких институција и јавних предузећа.
Какву сарадњу очекујете са новим градоначелником и начелницима других општина, постоје ли конкретни заједнички планови на том пољу?
Бошко Југовић: Очекујем одличну сарадњу са господином Ћосићем, јер смо је имали и као колеге начелници, а имајући у виду чињеницу да је у случају начелника шест градских општина у персоналном смислу дошло само до једне промјене и да је једино у општини Источно Ново Сарајево сада на мјесту начелника господин Катић, са којим се познајем и сарађивао сам и као директором предузећа „ВиК“ Источно Сарајево, очекујем да ће сарадња начелника градских општина и убудуће бити квалитетна и у интересу грађана који су нас изабрали.
С обзиром на то да граничимо, да нам се сусрећу и потребе и интереси, те да постоје и најаве једног новог концепта који ће афирмисати градоначелник Ћосић, а који подразумијева и што више заједничких активности Града Источно Сарајево и општина у његовом саставу, очекујем да у наредном периоду будемо још конкретнији и ефикаснији и да брже и квалитетније одговоримо потребама свих наших локалних заједница.
Разговарао: Миљан Рашевић