Жене у свијету почеле су рад по кући да наплаћују својим мужевима. Док оне зарађују 13 евра по сату за бригу o дјеци, пеглање, прање, чишћење, у Србији се подразумијева да је женама мјесто у кухињи.
Ипак, постоји рачуница: када би мајке и супруге у Србији наплаћивале свој рад по минималној цијени сата, зарадиле би годишње тачно 2.148 евра.
Повод за причу о томе је вијест објављена у страним медијима о жени која се зове Мелиса и њеном супругу којима је, како каже, беба промијенила живот. Мелиса је одлучила да супругу наплаћује 13 евра по сату да буде домаћица. Одрекла се свог запослења, дала отказ и сада од мужа тражи повишицу, и то јавно јер нису у међусобном разговору успјели да се договоре.
– Рад жене у кући може се измјерити новцем. Када би се рачунало по минималној цијени рада који сада по закону износи 155,3 динара, а жена у просјеку ради у кући четири и по сата, па се помножи са 155,3 динара, па пута 30 дана, то би било 21.000 динара односно мејсечно 179 евра, годишње 2.148 евра – каже за Прву ТВ Јованка Стојановић из Републичког завода за статистику Србије.
Према њеним ријечима, од тих четири и по сата она највише проведе у спремању хране, сат и по дневно, док мушкарци то раде 20 минута дневно. Жене на спремање и чишћење потроше дневно сат времена, а мушкарци око пола сата, док жене пеглају око пола сата дневно, а мушкарци се за пеглу скоро ни не хватају, само један минут дневно. Они једино раде више на поправкама по кући, ту је однос 45 минута према 15 код жена.
– Рађено је истраживање у вези са стресогеношћу посла и поређен је посао брокера и посао домаћице и мајке у кући. Њен посао је стреснији у неким аспектима јер сте стално доступни. То је посао који је далеко од рутинског – истиче психолог Радмила Вулић Бојовић, додајући да се то не може парама платити.