Нацрт новог Устава Републике Српске усвојен је на посебној сједници републичког парламента 13. марта, након чега је упућен на јавну расправу.
У посљедњих мјесец дана, разговори о новом Уставу Републике Српске, вођени су у Источном Сарајеву, Требињу, Приједору, Зворнику, Градишци, Бијељини и Бањој Луци.
Паралелно са причом о доношењу новог Устава Републике Српске, посланици Народне скупштине Републике Српске су усвојили Приједлог закона о непримјењивању закона и забрани дјеловања вануставних институција БиХ, Приједлог закона о Високом судском и тужилачком савјету Републике Српске, Приједлог закона о допуни Кривичног законика Републике Српске, те Приједлог закона о Посебном регистру и јавности рада непрофитних организација.
Ипак, ситуација око новог Устава је, можда, под знаком питања.
Наиме, предсједник Републике Српске Милроад Додик је прије два дана најавио да је „спреман да стави ван снаге законе о забрани дјеловања Сипе, Тужилаштва, Суда БиХ и ВСТС на територији Републике Српске.“
Многи ову изјаву тумаче као спремност предсједника, како је и сам истакао, на дијалог и договор три народа. Да ли ће, „вођен тиме“, замрзнути и доношење новог Устава, који је довео до многих несугласица у Српској, БиХ, али и на међународној сцени?
Док се чека информација о будућности закона, донесених крајем фебруара, али и она о ступању на снагу највишег општег правног актуа у систему општих правних аката Републике Српске,
Катера портал Вас пита