Nacrt novog Ustava Republike Srpske usvojen je na posebnoj sjednici republičkog parlamenta 13. marta, nakon čega je upućen na javnu raspravu.
U posljednjih mjesec dana, razgovori o novom Ustavu Republike Srpske, vođeni su u Istočnom Sarajevu, Trebinju, Prijedoru, Zvorniku, Gradišci, Bijeljini i Banjoj Luci.
Paralelno sa pričom o donošenju novog Ustava Republike Srpske, poslanici Narodne skupštine Republike Srpske su usvojili Prijedlog zakona o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH, Prijedlog zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Republike Srpske, Prijedlog zakona o dopuni Krivičnog zakonika Republike Srpske, te Prijedlog zakona o Posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija.
Ipak, situacija oko novog Ustava je, možda, pod znakom pitanja.
Naime, predsjednik Republike Srpske Milroad Dodik je prije dva dana najavio da je „spreman da stavi van snage zakone o zabrani djelovanja Sipe, Tužilaštva, Suda BiH i VSTS na teritoriji Republike Srpske.“
Mnogi ovu izjavu tumače kao spremnost predsjednika, kako je i sam istakao, na dijalog i dogovor tri naroda. Da li će, „vođen time“, zamrznuti i donošenje novog Ustava, koji je doveo do mnogih nesuglasica u Srpskoj, BiH, ali i na međunarodnoj sceni?
Dok se čeka informacija o budućnosti zakona, donesenih krajem februara, ali i ona o stupanju na snagu najvišeg opšteg pravnog aktua u sistemu opštih pravnih akata Republike Srpske,
Katera portal Vas pita