Када људи изгубе емпатију, постану равнодушни на патњу других

16.11.2024. 10:16
13
ИЗВОР: srna.rs

Све мање људи умије да се искрено повеже са тугом других, када људи изгубе емпатију постају равнодушни на патњу других, а то је у великој мјери посљедица константног медијског излагања које често његује одсуство саосјећања, рекла је Срни психолог Маја Савановић Зорић.

- На неки начин, све више постајемо публика која конзумира патњу других као неку врсту `превише доступне` забаве. Примјери су телевизијске и интернет платформе које током трагедија истичу најсензибилније и најболније детаље само да би привукле пажњу и подигле рејтинг - рекла је Зорићева.

Умјесто да заиста буду осјетљиви на тугу и патњу других, Зорићева је истакла да су медији често у позицији да ту патњу "експлоатишу".

Зорићева је навела да многи медији тако привлаче пажњу и у извјештавањима о томе иду до најситнијих детаља, те навела примјер када су у питању породичне трагедије гдје се у јавност износе дубоки лични детаљи иако они не доприносе разумијевању самог догађаја.

Према њеним ријечима, када људи изгубе емпатију, често постају равнодушни на патњу других и не виде потребу за помоћ.

- Ово је у великој мјери посљедица константног медијског излагања које не само да његује одсуство саосјећања, већ се често на патњу гледа као на нешто што је `природно` у нашем друштву - истакла је Зорићева.

Она је истакла да је посебан опрез потребан када извјештаји укључују деликатне и дубоко личне трагедије, попут породичног насиља, самоубистава, злостављања дјеце или смрти младих људи.

- Ове теме су изузетно осјетљиве, а преопширни и експлицитни детаљи могу додатно увећати патњу и бол како за непосредне учеснике трагедије, тако и за оне који су у већ тешком психолошком стању - каже Зорићева.

У терапији, додала је, често примјећује да су људи који су били изложени медијским детаљима трагедија током раних фаза опоравка склонији да поново проживљавају своје личне трауме, понекад чак изазивајући код себе нове нападе анксиозности или панике.

- У овим случајевима важно је упозорити људе на штетност даљег излагања оваквим садржајима и савјетовати их на сигурније начине информисања и обраде емоција - нагласила је Зорићева.

Она је истакла да детаљно извјештавања о трагедијама има снажан утицај на психо-емоционално стање људи, изазивајући стрес, анксиозност, чак и посттрауматски стресни поремећај код оних који су подложнији, а такође може дати опасне идеје онима који су у осјетљивом психолошком стању, односно нарушеног менталног здравља.

- У психотерапијској пракси сусрећем се са људима који су током лијечења или терапије изразили да су, након што су сазнали за неку трагедију или су били изложени насилним догађајима у медијима, осјетили потребу да поново разматрају своје поступке - испричала је Зорићева, која је и породични психотерапеут.

Навела је примјер да код клијената са депресијом или анксиозношћу детаљи о самоубиству, насиљу или трагичним случајевима могу подстаћи на размишљање о томе као могућем рјешењу за сопствене проблеме.

- Овакав приступ медија није само неетичан, већ и опасан за већ рањене личности које се лако могу идентификовати са извјештајима - истакла је Зорићева.

На питање да ли постајемо "друштво лешинара", Зорићева каже да овај израз није далеко од истине у контексту савременог медијског извјештавања.

Она је истакла да све мање људи умије да се искрено повеже са тугом других, те додала како у терапији често раде на томе да клијентима врате способност да поново осјете и изразе емпатију, што је један од кључних корака у исцјељењу од сопствених личних болова.

На питање шта можемо учинити као друштво да обновимо емпатију и одговорност према трагедијама, Зорићева је одговорила да је важно да друштво преузме одговорност за начин на који конзумира и преноси информације о трагедијама.

- Медији треба да се ослоне на етичке стандарде који подразумјевају поштовање достојанства жртава, избјегавање сензационализма и фокусирање на конструктивне аспекте, као што су помоћ жртвама и превенција - појаснила је она.

На индивидуалном нивоу, Зорићева сматра да би људи требало да се запитају како могу да помогну, шта могу да ураде за другога и како могу да допринесу друштву које више цијени човјечност и солидарност.

Коментари 13
  • Generic placeholder image
    7m9kt 04.07.2025. 18:03
    amoxil for sale online - comba moxi order amoxicillin for sale
  • Generic placeholder image
    u6udf 03.07.2025. 06:33
    buy generic ed pills for sale - https://fastedtotake.com/ cheapest ed pills
  • Generic placeholder image
    wj9g1 02.07.2025. 03:17
    prednisone 40mg price - corticosteroid order prednisone generic
  • Generic placeholder image
    9r0xf 30.06.2025. 05:06
    mobic online buy - https://moboxsin.com/ buy meloxicam sale
  • Generic placeholder image
    v6d48 28.06.2025. 07:54
    purchase coumadin - anticoagulant hyzaar order
  • Generic placeholder image
    o326r 26.06.2025. 21:40
    esomeprazole usa - https://anexamate.com/ cost nexium
  • Generic placeholder image
    sij3u 25.06.2025. 04:50
    purchase augmentin sale - atbioinfo.com cheap acillin
  • Generic placeholder image
    b8u6b 23.06.2025. 03:56
    order generic zithromax 250mg - zithromax 250mg usa bystolic without prescription
  • Generic placeholder image
    udsmo 21.06.2025. 00:34
    buy amoxil pills - amoxicillin oral where to buy ipratropium without a prescription
  • Generic placeholder image
    7ouo4 18.06.2025. 03:04
    buy cheap generic inderal - plavix buy online buy methotrexate 2.5mg pill
  • Generic placeholder image
    buy metronidazole tablets 10.06.2025. 19:44

    More posts like this would force the blogosphere more useful.
  • Generic placeholder image
    cialis by mail 09.06.2025. 01:34

    More articles like this would pretence of the blogosphere richer.
  • Generic placeholder image
    nmfyj 05.06.2025. 15:48
    clomid for sale uk buy clomid without prescription can i purchase cheap clomid for sale clomiphene medication can i order generic clomid pills cheap clomiphene prices clomiphene medication
Повезане вијести
Шетња смањује стрес и повећава ниво хормона среће Шетња смањује стрес и повећава ниво хормона среће
Услуга скрининга на депресију од сада доступна и у Амбуланти „Стари Град“ Услуга скрининга на депресију од сада доступна и у Амбуланти „Стари Град“
Анксиозност или предосјећај? Када нас тијело упозорава на опасност? Анксиозност или предосјећај? Када нас тијело упозорава на опасност?
Најчитаније
  • Када је планирано отварање Лидлових продавница у БиХ?
    19h 17m
    0
  • Романијска Лазарица – права небесница
    20h 45m
    0
  • Пале: Наредних дана потрага за крдом јелена који уништавају усјеве
    11h 12m
    6
  • Пријеко потребан дневни центар за дјецу са потешкоћама у развоју
    11h 18m
    0
  • Свеепархијски сабор у спомен на свештеномученике дабробосанске 19. јула у Биљешеву код Какња
    20h 35m
    0