Како да заштитите живот и имовину током поплава?

26.03.2025. 12:55
0
ИЗВОР: nezavisne.com

Поплаве су један од најчешћих природних феномена који могу нанијети огромне штете људима, њиховим домовима и имовини.

Када се поплаве догоде, брзо дјеловање и правовремене припреме могу бити кључне за заштиту, не само материјалних добара, већ и људских живота.

Ево неколико корака које можете подузети како бисте смањили ризик и посљедице поплава.

Правовремена припрема је кључна

Најважнији аспект заштите током поплава је припрема прије него што до ње дође. У подручјима која су склона поплавама, грађани би требали пратити временске прогнозе и упозорења о могућим бујицама или подизању нивоа ријека. Ако живите у ризичним зонама, важно је имати план евакуације, те унапријед договорити сигурно мјесто за породицу. Такође, набавите основне залихе као што су вода, храна, батеријске лампе, пуњачи за мобилне телефоне и прва помоћ, преноси Tuzlanski.ba.

Заштита имовине

Када се поплава приближи, имовина се може заштитити на више начина. Прво, премјестите драгоцјености, документе и електронске уређаје на виши спрат куће или у сигурну просторију изнад нивоа воде. Постављање заштитних баријера око улаза може спријечити продор воде у кућу. Такође, важно је осигурати прозоре, врата и одводне канале како би се смањио ризик од унутрашњих поплава. Улагање у додатне хидроизолацијске системе, као што су водонепропусне вреће за пијесак или пумпни системи, може дугорочно спријечити већу штету.

Осигурање и документација

Један од начина да се заштитите финансијски је путем осигурања имовине. Осигурајте да ваша полиса покрива штете узроковане поплавама, јер то често није укључено у стандардна осигурања. Након поплаве, одмах пријавите штету и направите фото-документацију како бисте убрзали процес накнаде штете.

Шта радити након поплаве?

Када се вода повуче, повратак у дом треба бити опрезан. Провјерите да ли је имовина сигурна за улазак, јер структурална оштећења могу бити невидљива на први поглед. Прије поновног укључивања струје, провјерите све електричне инсталације. Такође обратите пажњу на хигијенске мјере, јер поплавна вода може бити контаминирана.

Заштита током поплава захтијева правовремене припреме, брзо реаговање и смирено дјеловање. На тај начин можете смањити ризике за имовину и осигурати сигурност себе и своје породице.

Коментари 0
Повезане вијести
Магистрални пут Јабланица-Мостар спреман за саобраћај Магистрални пут Јабланица-Мостар спреман за саобраћај
У Јабланици 16 лица смртно страдало У Јабланици 16 лица смртно страдало
Затражене хитне акције међународне заједнице ради заштите Срба Затражене хитне акције међународне заједнице ради заштите Срба
Најчитаније
  • Борбе у Подрињу - Зворник, Шековићи 1992.
    23h 43m
    8
  • Бабаљ има питање за Владу: Шта значи члан 8. Закона о платама у МУП Републике Српске?
    14h 2m
    1
  • Општина Источно Ново Сарајево: У априлу низ активности помоћи грађанима
    20h 46m
    0
  • Прекнута сједница Дома народа, Бошњаци изашли из сале
    16h 13m
    8
  • Младић се заглавио у лифту факултета па пропао кроз отвор
    12h 3m
    0