Са сезоном празника, креће и сезона петарди. Много се прича о томе колико стреса пуцање петарди доноси кућним љубимцима, али и малој дјеци, посебно онима са аутизмом.
Аутистична дјеца различито реагују, а родитељи често не могу да објасне дјетету да није у опасности, јер свака промјена рутине код њих изазива узнемиреност и осјећај панике. Експанзије петарди, ракета и топовских удара учестале су уочи празника, па је за ту дјецу сваки излазак на улицу потенцијална опасност.
Стручњаци упозоравају да петарде дјеци са аутизмом, хиперсензитивној на звукове, али и другој дјеци са сметањама, не само што загорчавају празнике, већ и у великој мјери отежавају свакодневни живот.
Сваки пут када вам падне на памет да запалите петарду, вратите је у џеп и сјетите се да та бука изазива јаке нападе страха, плакања, узнемирености, агресије и аутоагресије.
Дозволимо и особама са аутизмом да уживају у празницима.
Прије неколико година на друштвеним мрежама објављен је потресан видео који показује како дјеца са аутизмом реагују на звук петарди. Наиме, на видеу се налази дјевојчица с поремећајем аутистичног спектра и жена, вјероватно њене мајке, која је покушава утјешити након што се уплашила због праска петарде.
Видео погледајте ОВДЈЕ