Вухан је некада био симбол пандемије Ковида-19, али живот се вратио у нормалу у овом кинеском граду са 11 милиона становника.
И не само то.
На изненађење многих, Вухан, у ком се први пут појавио корона вирус у децембру прошле године, био је најпосјећенији град у Кини током Златне недјеље, прославе које трају од 1. до 7. октобра.
Град је имао скоро 19 милиона посјетилаца током празника, према бројкама Министарства за културу и туризам покрајине Хубеи.
За то вријеме, остатак свијета погодио је други талас Ковида-19, који је у неким земљама заразио више људи него први.
Али на другом крају свијета, у овом "херојском граду", како га је назвао кинески предсједник Си Ђинпинг, вирус дјелује као непријатна и посебно далека успомена, ако је вјеровати званичним подацима.
Кинеска влада тврди да у Вухану не постоји ни један једини забиљежени случај вируса корона, али разне организације и експерти сматрају да ова изјава мора да се узме с одређеном резервом.
"Препород" Вухана
У склопу прославе Златне недјеље, власти су организовале "флеш моб" на вуханској жељезничкој станици.
На снимку догађаја објављеном на друштвеним мрежама, виде се окупљене хиљаде људи, како пјевају и машу црвеном кинеском заставом.
- Послије Ковида-19, Вухан је препорођен, снажнији и виталнији - написала је Хуа Чуњинг, замјеник директора Информативног одјељења при Министарству вањских послова, након што је поставила промотивни видео.
- Како би прославили предстојећи Дан државности, људи су се у граду окупили за "флеш моб" пјевајући "Моја земља и ја" - написала је она.
Вивијен Ву, уредник хонгконшке редакције ВВЦ-јевог сервиса на кинеском, каже да власти, уз помоћ државних медија, покушавају да изграде имиџ да је у Вухану све у реду.
- И до одређене мјере, то је и истина: људи путују по читавој Кини, а посебно у Вухан - објашњава она.
Закључно са 26. октобром, Кина је забележила 91.151 случајева Ковида-19 и мање од 5.000 смрти.
САД, чији је број становника четири пута мањи, забиљежиле су више од 8,5 милиона случајева заразе и око 225.000 смртних случајева.
- Има нових случајева у Кини, али изгледа да их нема у Вухану. А ако их и има, влада јасно ставља до знања да даје све од себе да ефикасно и брзо спречи нову епидемију - каже Ву.
Државни подстицај
До "васкрсења" Вухана као омиљеног кинеског туристичког одредишта није дошло пуким случајем - то је посљедица подстицаја националних и регионалних власти.
У августу су власти Хубеија саопштиле да ће око 400 туристичких локација у покрајини бити бесплатне за посјетиоце из читаве земље од тог мјесеца па до краја године.
И иако је број посјетилаца на овим локацијама ограничен на 50 одсто максималног капацитета, а посјетиоци морају да буду подвргнути контроли тјелесне температуре, реакција је била неочекивана.
Према новинској агенцији Синхуа, најмање 1.000 путничких агенција и више од 350 хотела придружило се владиној кампањи нуђења попуста посјетиоцима.
Претварање Вухана у туристичко одредиште може да се доживи као демонстрација вјере кинеских власти у властите способности да изађу на крај са пандемијом.
То представља и златну прилику за давање подстицаја похараној туристичкој индустрији.
И поред бројних непознаница у вези са вирусом корона, знамо како се преноси и шта су симптоми.
Владина "побједа"
Винсент Ни, експерт за Кину ББЦ-јевог Свјетског сервиса, каже да влада можда заиста користи Вухан у пропагандне сврхе, али истиче да је кампања "заснована на чињеницама" које "показују да се ситуација поправила".
- Људи знају да се Вухан опоравио; нико не би посјетио град да још увијек има корона вируса - каже Ни.
Вухан је постао међународно познат по томе што је био епицентар пандемије корона вируса.
- Кинези су спремни да путују у Вухан, који је био епицентар Ковида-19 и то је, са владине тачке гледишта, побједа - додаје он.
Упркос знацима опоравка, Кинеска туристичка академија предвиђа да ће 2020. године приходи од туризма опасти за 52 одсто, у поређењу са 2019. годином. Очекује се да ће број домаћих путовања опасти за 43 одсто.
А Винсент Ни сматра да се ствари постепено враћају у нормалу, али велико је питање да ли ће тај опоравак потрајати.
- Како се приближава зима, јављају се сумње у то да ли ћемо имати други талас у Кини или не - каже он.
Мач са двије оштрице
Ни каже да се осјећање "нормалности" шири се кроз читаву земљу, а на улицама се виђа све мање и мање људи са маскама.
За више од 20 милиона становника Пекинга, главног града земље, маске више нису обавезне, на примјер.
- Ово показује да се ситуација драматично поправила, али то може да буде и мач са двије оштрице, зато што вирус није нестао - објашњава он.
Према Међународном монетарном фонду (ММФ), Кина ће бити једина свјетска економија која ће имати позитиван раст ове године, са порастом БДП-а од свега 1,9 одсто - Кина је у просјеку имала више од шест одсто раста сваке од претходних шест година.
И иако се чини да њена туристичка индустрија почиње да назире мало свјетла на крају тунела, други сектори економије и, изнад свега, приходи најугроженије популације, претрпјели су тежак ударац претходних мјесеци.