Српска православна црква (СПЦ) и њени вјерници данас прослављају Светог великомученика Харалампија, који се у народу сматра "господарем свих болести".
Харалампије (грч. Χαράλαμπος - радосна свјетлост) био је епископ у Магнезије (данас Тесалија), области у Грчкој. Вјерује се да је имао 113 година када је пострадао за Христа.
Приликом обнове манастира Никољац у Бијелом Пољу, у Црној Гори, испод кивота у којем је почивао дјелић моштију, само један кичмени пршљен, пронађен је мањи кивот, у којем је чуван већи дио моштију овог светитеља.
Десна рука Светог Харалампија налази се у манастиру Морача, а његова чеона кост налази се у манастиру Подврх код Бијелог Поља, док је у Никољцу откривено још моштију.
Фото: eparhija.me
Дијелова моштију Светог Харалампија има свуда по православним храмовима, а глава овог светитеља чува се у манастиру Метеори у Грчкој.
Велика је историја о моштима Светог свештеномученика Харалампија, а оно што нам је познато јесу подаци да су негдје у 18. вијеку Турци опљачкали манастир Морачу и мошти Светог Харалампија понијели преко Бањана.
Тамо је био свештеник Kопривица, који је окупио Бањане и дао велики прилог пљачкашу Паши да му преда мошти.
Циjена коју је тражио Турчин било је злато оне тежине колико је тешка рука. Поп Саво окупи цијелу породицу и нареди им да дају све злато. Сви, мушко и женско, скидоше свој накит и дукате, али је рука ипак била нешто тежа.
Турчин тада одсјече мали прст са руке Светог Харалампија, и тада се тасови изједначише. Паша понесе злато, али и онај мали прст светитељев, у намјери да на негдје даље прода. А рука Светог Харалампија остаде код ове гране Копривица, уз завјет попа Сава да она буде с њима докле год у том, иначе свештеничком, огранку буде свештеника, а када престане свештеничка традиција, да се рука врати манастиру Морача. То се и догодило 1929. године.
И дуго година мошти су чуване ту, а када више није било свештеника, они су руку Светог Харалампија предали у манастир Морача, одакле је и однесена.
Копривице/Фото: Уступљена фотографија
Чудесно житије овог светитеља из првих вјекова хришћанства се стално дописује, рекао је раније у својој бесједи тадашњи епископ, а садашњи митрополит Јоаникије.
Гдје год одете по Русији, по Грчкој, по Светој Гори, а нарочито у Хиландару, можете чути како сви уз призивање Светога Николе призивају и Светога Харалампија.
Срећан нам свима свети Харалампије-- господар свих болести--
браво за наше часне Копривице