Srpska pravoslavna crkva (SPC) i njeni vjernici danas proslavljaju Svetog velikomučenika Haralampija, koji se u narodu smatra "gospodarem svih bolesti".
Haralampije (grč. Χαράλαμπος - radosna svjetlost) bio je episkop u Magnezije (danas Tesalija), oblasti u Grčkoj. Vjeruje se da je imao 113 godina kada je postradao za Hrista.
Prilikom obnove manastira Nikoljac u Bijelom Polju, u Crnoj Gori, ispod kivota u kojem je počivao djelić moštiju, samo jedan kičmeni pršljen, pronađen je manji kivot, u kojem je čuvan veći dio moštiju ovog svetitelja.
Desna ruka Svetog Haralampija nalazi se u manastiru Morača, a njegova čeona kost nalazi se u manastiru Podvrh kod Bijelog Polja, dok je u Nikoljcu otkriveno još moštiju.
Foto: eparhija.me
Dijelova moštiju Svetog Haralampija ima svuda po pravoslavnim hramovima, a glava ovog svetitelja čuva se u manastiru Meteori u Grčkoj.
Velika je istorija o moštima Svetog sveštenomučenika Haralampija, a ono što nam je poznato jesu podaci da su negdje u 18. vijeku Turci opljačkali manastir Moraču i mošti Svetog Haralampija ponijeli preko Banjana.
Tamo je bio sveštenik Koprivica, koji je okupio Banjane i dao veliki prilog pljačkašu Paši da mu preda mošti.
Cijena koju je tražio Turčin bilo je zlato one težine koliko je teška ruka. Pop Savo okupi cijelu porodicu i naredi im da daju sve zlato. Svi, muško i žensko, skidoše svoj nakit i dukate, ali je ruka ipak bila nešto teža.
Turčin tada odsječe mali prst sa ruke Svetog Haralampija, i tada se tasovi izjednačiše. Paša ponese zlato, ali i onaj mali prst svetiteljev, u namjeri da na negdje dalje proda. A ruka Svetog Haralampija ostade kod ove grane Koprivica, uz zavjet popa Sava da ona bude s njima dokle god u tom, inače svešteničkom, ogranku bude sveštenika, a kada prestane sveštenička tradicija, da se ruka vrati manastiru Morača. To se i dogodilo 1929. godine.
I dugo godina mošti su čuvane tu, a kada više nije bilo sveštenika, oni su ruku Svetog Haralampija predali u manastir Morača, odakle je i odnesena.
Koprivice/Foto: Ustupljena fotografija
Čudesno žitije ovog svetitelja iz prvih vjekova hrišćanstva se stalno dopisuje, rekao je ranije u svojoj besjedi tadašnji episkop, a sadašnji mitropolit Joanikije.
Gdje god odete po Rusiji, po Grčkoj, po Svetoj Gori, a naročito u Hilandaru, možete čuti kako svi uz prizivanje Svetoga Nikole prizivaju i Svetoga Haralampija.
Srećan nam svima sveti Haralampije-- gospodar svih bolesti--
bravo za naše časne Koprivice