Роботске рибе које "једу" микропластику једног дана би могле да помогну у чишћењу загађених океана у свијету, сматра тим кинеских научника са Универзитета у Сечуану у југозападној Кини који је радио на овом изуму.
Меки на додир и величине само 1,3 центиметра, ови роботи у облику рибе већ усисавају микропластику у плиткој води.
Тим има за циљ да усаврши тако да сакупљају микропластику у дубљим водама и дају податке о загађењу мора у реалном времену, наводи Ванг Јујан, једна од чланица тима научника који су радили на развоју робота.
- Развили смо тако лаганог минијатурног робота који се може користити на много начина, на примјер у биомедицинским или опасним операцијама. Тако мали робот се може убацити у неки дио тијела и тако помогне у отклањању неке болести - додаје Јујан.
Црна роботска риба је може да замахне перајама и помијера тијело. Научници могу да је контролишу захваљујући свјетлу како би избјегли да је не прогутају друге рибе или оштете пловила.
Уколико је друге рибе случајно прогутају, може да се свари јер је направљена од полиуретана који је биокомпатибилан, додаје научница.
Риба је у стању да апсорбује загађиваче и да се опорави чак и када је оштећена. Може да плива до 2,76 дужина тијела у секунди, брже од већине вјештачких меких робота.
- Углавном ради на прикупљању микропластике и као робот за узорковање и може се више пута користити - нагласила је Јујинг.