Док се Земља креће око Сунца, наилазимо на дијелове прашине и крхотина са комета и астероида. Тако се рађају метеорске кише, периоди када се број звијезда падалица које ћете видјети драматично повећава.
Пред нама је фаза проласка кроз један пут пун свемирских крхотина, који је за собом оставила Халејева комета. Она ствара кишу метеора Ета Акварид, једну од најбоље видљивих са наше јужне хемисфере.
Овогодишњи приказ поклапа се са младим Мјесецом што значи да ће небо бити додатно мрачно у сатима прије зоре – а то су савршени услови да се посматрају дијелови чувене комете како падају. Халејева комета приближи се Сунцу, па тако и нашој планети у просјеку сваких 76 година, и провела је хиљаде година на свом тренутном путу. Сваки пут када прође кроз унутрашњост Сунчевог система, комета оставља за собом прашину и гас. Ова прашина се полако шири свемиром, обавијајући орбиту комете широким слојем крхотина, пише „Science Alert“.
Земља пролази кроз те крхотине два пута годишње, када се дешавају двије познате кише метеора. У октобру је киша метеора Орионид, која је видљива са обје хемисфере. Киша која достиже врхунац почетком маја – метеорска киша Ета Акварид је богатија. Већи дио времена Земља пролази кроз својеврсно "предграђе" тока којим се кретала комета која нам је оставила свој богати "реп". Отприлике шестог маја, Земља се креће кроз најгушћи дио тока, а Ета Акварид достиже врхунац. Ета Акварид је релативно слабо позната киша метеора из једноставног разлога – најбоље се виде са јужне хемисфере и веома их је тешко посматрати са локација сјеверно од Екватора. Ета Акварид да кажемо сипа 20 до 30 метеора на сат. Међутим, метеори не долазе једнаком брзином.
Научници који су моделирали и истраживали понашање Ета акварида у посљедњих неколико деценија пронашли су примамљиве наговјештаје да би ове године могло доћи до значајног повећања броја лијепих небеских приказа, односно звијезда падалица. Они сугеришу да би се метеорска киша Ета Акварид 2024. могла показати као најјача у читавом 21. вијеку, преноси „Политикин магазин“.