Књига “Ничији војници" свједочи о страдању у Добровољачкој

27.06.2021. 14:36
0
ИЗВОР: СРНА

Аутор књиге "Ничији војници" Жељко Пантелић, преживјели припадник ЈНА који је тешко рањен 3. маја 1992. године у Добровољачкој улици у Сарајеву, рекао је за Срну да је књигу написао као одговор на муслиманске лажи које шире о "65 заштитном моторизованом пуку" последњих 29 година.

Ова књига, која је промовисана синоћ у Источном Сарајеву у оквиру манифестације "Принципови дани", аутентично је документарно свједочење о страдањима српских војника у "Добровољачкој улици" у Сарајеву почетком маја 1992. године.

- Сама иницијација књиге био је мој први одлазак на комеморацију 2013. године у Добровољачку улицу када сам видио да оно што су говорили и када су нас напали приликом комеморације и провоцирали са друге стране Миљацке и говорили оно што нема никакве везе са истином и стварним дешавањима - рекао је Пантелић.

Он каже да је од тада почео да прикупља податке и да је уз помоћ Центра за истраживање ратних злочина из Бањалуке и преживјелих припадника јединице настала ова књига.

- Ова књига је требала да буде давно завршена, али како сам контактирао са преживјелим саборцима, све више су се јављали људи који су учесници тих догађања - навео је Пантелић.

Он напомиње да је прекинуо ту причу са свједочењима у договору са Центром за истраживање ратних злочина и да су се након првог издања "Ничијих војника" и даље јављају свједоци учесници дешавања у Добровољачкој који нису поменути у овом издању, па има намјеру написати и друго издање.

- Осим њих, почели су да се јављају и људи који су из других јединица који су поменути у књизи и почео сам да скупљам материјал за друго издање које ће бити допуњено издање књиге `Ничији војници` - најавио је Пантелић.

На питање због чега је овој књизи дао назив "Ничији војници", Пантелић каже да је у одабиру наслова било више солуција, али да се овај искристалисао јер је у књизи описана и издаја, односно одговорност војног и политичког врха тадашње СФРЈ.

- Упркос договору да се мирно иселимо, ми смо тамо били остављени, док је Предсједништво прогласило нову државу СР Југославију. Били смо тада практично ничији војници остављени у БиХ - истакао је Пантелић.

Он је напоменуо да су подаци о броју погинулих и рањених добијени из прве руке, од људи који су били учесници тих дешавања.

- Сравнио сам списак рањених, убијених и заробљених послије 27 година - навео је Пантелић и додао да није могао да изврши ревизију свих имена, јер за неке од тих људи није могао доћи до података.

Пантелић је истакао да сви погинули који се помињу у Добровољачкој, воде у судском случају "Добровољачка", што не значи да су страдали само на том мјесту.

- Помињу се побијени од 2. маја и од 20. априла, када су побијени војници у кафићу и сви ти догађаји су повезани и уведени у случај `Добровољачка` - појаснио је Пантелић.

Он подсјећа да се и након 29 година од злочина у Добровољачкој улици трага за тијелима неких војника.

- Имамо податке за дио људи који је извучен и за које су муслимани дали тијела, док се неки војници који су побијени на Скендерији, а нису размијењена њихова тијела, још воде као нестали. Ријеч је о поручнику Нихаду Кастратију и војнику Круну Бешлићу - открива Панетлић.

Он напомиње да су тијела побијених из колоне у Добровољачкој улици много касније пронађени посмртни остаци по разним гробљима у Сарајеву.

Пантелић каже да је рецензију за ту књигу писао књижевник Жељко Пржуљ, који је и сам био борац на подручју тадашње Српске Илиџе, која је након потписивања Дејтонског споразума припала Федерацији БиХ.

Пржуљ за Срну каже да је ово његова прва рецензија и да је пристао да је напише због саме теме којом се књига бави.

- Tо ме је натјерало да напишем рецензију. Ријеч је о књизи коју пише сам актер дешавања у Добровољачкој која показује грчевиту борбу за опстанак младих људи од 20 година који су били издати од саме команде, од државе , од народа и свих. Сами су се сналазили како да се извуку из ватре и сачувају углед неке пропале војске - рекао је Пржуљ.

Коментари 0
Повезане вијести
У Источном Сарајеву наредне седмице контрола предшколских установа У Источном Сарајеву наредне седмице контрола предшколских установа
Позовимо 1435 за лијечење Милке Илишковић из Источног Сарајева Позовимо 1435 за лијечење Милке Илишковић из Источног Сарајева
Божовић угостио ученике из Краснодара Божовић угостио ученике из Краснодара
Најчитаније
  • Борбе у Подрињу - Зворник, Шековићи 1992.
    22h 18m
    8
  • Бабаљ има питање за Владу: Шта значи члан 8. Закона о платама у МУП Републике Српске?
    12h 37m
    1
  • Општина Источно Ново Сарајево: У априлу низ активности помоћи грађанима
    19h 21m
    0
  • Прекнута сједница Дома народа, Бошњаци изашли из сале
    14h 48m
    6
  • Изгласана смјена српских замјеника министара у Савјету министара
    18h 25m
    1