Књижевност је једина упитност гдје сам читалац може да освијести свој свијет, каже књижевница Весна Капор, која је данас одржала предавање на Филозофском факултету Универзитета у Источном Сарајеву.
- Књижевност је занемарена, али веома важна у животу човека - рекла је на Палама Капорова, која је у оквиру предавања под називом "Прича је о свему" студентима са Катедре за србистику причала о књижевности.
Капорова, која је овогодишњи лауреат награде "Меша Селимовић", истакла је да је у књижевности писац у сјенци и он даје читаоцу један свој свијет који он, како би рекао Милош Црњански, сасвим другачије чита и тумачи, и у томе је значај књижевности.
Она је нагласила да књижевност мора бити у служби хуманости, не робовати идеологији, нити једној политичкој идеји.
- Студентима сам причала и о томе колико можемо да мењамо свет кроз реч, и да ли је време велике књижевности прошло, то јесте њене улоге у друштву и о томе заправо како прича настаје, из чега се све може родити прича - рекла је Капорова новинарима, оцијенивши да је одлично то што се писци сусрећу са студентима.
Капорова је додала да је са студентима разговарала и о томе како прича може да се роди из било чега, те да ће поставити тезу да неке велике приче често нису за књижевност, заправо тај парадокс како је прича све, а како нешто ипак није за књижевност, јер је тешко обрадиво и тешко га је савладати.
Руководилац Катедре за србистику на Филозофском факултету на Палама Жељка Пржуљ рекла је да су у оквиру Академије лијепих ријечи данас организовали предавање јер је изузетно важно да студенти имају непосредан сусрет са ауторима и из прве руке сазнају како је то писати књиге.
Она је навела да је битно подићи свијест о значају културе, значају умјетности, нарочито у данашњем свијету када се говори о неком великом развоју.
- Али, нажалост, сваким даном се увјеравамо да развој не мора нужно бити позитиван и то се види по томе што се људи изузетно отуђују - напоменула је Пржуљева.
Она је истакла да ће књижевност и умјетност показати на који начин би најбољи људи требали да се саосјећају са другима и да излазе лакше на крај са одређеним проблемима у животу.
- Када прочитамо књигу, она не може ријешити наш проблем, али постоји нешто што је катарза, неки осјећај који се јави послије књижевног дјела и који нас можда оснажи за неке друге побједе - истакла је Пржуљева.
Она је додала да ће вечерас у амфитеатру Филозофског факултета на Палама од 18.00 часова бити промовисана награђена књига "Небо, тако дубоко", аутора Весне Капор.