На аустријским скијалиштима траже се кувари, конобари, рецепционери, собарице… Ријеч је о сезонским пословима, од 15. новембра, односно од 1. децембра до Васкрса, зависно од послодавца и његових потреба. Ради се шест дана недјељно, од 48 до 52 радна сата, пише Слободна Далмација.
Стипе Ерцег, хварски угоститељ са дугогодишњим искуством рада у иностранству, позива све жељне ангажмана да му се јаве.
– Ради се о сезонским пословима. Смјештај и храна су обезбјеђени – каже Ерцег, и напомиње да су послодавци у Леху, гдје је и он сам радио у зимским мјесецима када посла на Хвару нема ни приближно као љети, обезбиједили радницима сезонцима читав низ погодности како би их приволели да им се стално враћају.
– Већина аустријских послодавца својим радницима је омогућила у пола јефтиније скијашке карте или курсеве језика. Конкретно, савез власника хотела и угоститеља у Леху је за раднике изборио повластицу да уз предочење “Лех карда” имају попуст на вечере, пиће, масаже, жичару… На све начине се људи стимулишу да остану да раде – каже Ерцег.
Он појашњава да се ова врста рада никако не смије упоређивати с одласком младих у Ирску или Њемачку.
– Они који оду да раде на скијалишта врате се кући за пет или шест мјесеци, а како не морају плаћати стан, храну и режије, већина их уштеди приличан новац. Наравно, они који желе одрадити и љетњу сезону, слободно се могу ангажовати код истих хотелијера – напомиње Ерцег.
А како се крећу плате? Може ли се за пола године рада добро зарадити у Аустрији?
– С обзиром на то да су сви трошкови боравка радницима покривени и да се сви прековремени радови плаћају – може. Помоћни конобари су плаћени од 1.500 до 1.700 еура нето. Шефови секција у хотелу имају плате од 1.800 до 2.000 мјесечно – објашњава Ерцег.
Радни стаж у Аустрији рачуна се за остваривање пензије у тој земљи, без обзира што је ријеч о сезонским пословима.
– Горе се стварно ради, људима зна бити психички тешко након којег одрађеног мјесеца, али кад се све сабере и одузме, прође се јако добро. Стекнете драгоцијено пословно искуство, јер су то одреда хотели највише категорије, а донесете кући и приличну уштеђевину. Радницима су, што је такође важно, обезебијеђене тринаеста и четрнаеста плата – објашњава Ерцег.